Odmładzający efekt wysiłku fizycznego jest wyraźniejszy, jeśli ćwiczy się rano, a nie wieczorem - informuje pismo „Cell Metabolism”.
Ćwiczenia stymulują przemianę materii, prowadząc do poprawy zdrowia metabolicznego. Od dawna wiadomo, że pora posiłku ma duże znaczenie. Nie było natomiast jasne, czy wpływ wysiłku na metabolizm energetyczny zmienia się w zależności od pory dnia.
Prowadząc badania na myszach zespół prof. Paolo Sassone-Corsi z University of California w Irvine porównywał wpływ wysiłku fizycznego na metabolizm mięśni szkieletowych o różnych porach dnia. Jak się okazało, wysiłek o optymalnej porze - w późnych godzinach porannych - dostarcza więcej tlenu do komórek i ma bardziej odmładzające działanie na organizm.
Naukowcy wykorzystali wysokowydajne metody transkryptomiczne i metabolomiczne, aby zidentyfikować w metabolizmie myszy wyraźne zmiany, które wystąpiły podczas ćwiczeń we wczesnej fazie odpoczynku (wieczorem) lub we wczesnej fazie aktywności (rano). Ćwiczenia rano zwiększyły wykorzystanie węglowodanów i ciał ketonowych, a także nasiliły rozkład tłuszczów i aminokwasów.
Zdaniem autorów uzyskane wyniki mogą się przyczynić do poprawy skuteczności ćwiczeń stosowanych przez pacjentów z zaburzeniami metabolicznymi. (PAP)
Autor: Paweł Wernicki
pmw/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.