Odolanowskie "Lato z helem"

Dwudziestu uczniów i studentów z różnych stron kraju uczestniczy w Odolanowie (Wielkopolska) w 28. Warsztatach Naukowych „Lato z helem”. Młodzież prowadzi eksperymenty naukowe i słucha wykładów najwybitniejszych autorytetów z zakresu fizyki.

W tym roku głównym tematem są „Tajemnice helu”, który po raz pierwszy udało się skroplić 102 lata temu.

W czwartek tematem wykładu była instalacja helowa w Odolanowie, a w piątek będzie nim nadpłynność helu. Kolejne dwa dni zostaną poświęcone własnościom i zastosowaniu helu oraz temperaturze Wszechświata. Warsztaty zakończą w poniedziałek seminaria prowadzone przez prof. Ryszarda Naskręckiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W miasteczku od 31 lat prowadzone są zakładu PGNiG badania naukowe, w których wykorzystywany jest ciekły hel – najzimniejsza ciecz na Ziemi (-269 stopni Celsjusza), nazywany w środowisku naukowym „arystokratą”. W Odolanowie gaz skraplany jest na skalę przemysłową. Jest to jedna z pięciu takich firm na świecie.

Większość uczestników zostało skierowanych na warsztaty z Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. „To najzdolniejsza młodzież w kraju. Obecnie, uczestnicy pierwszych edycji Warsztatów, są już doktorami, docentami i profesorami. Tak bardzo zafascynowała ich kiedyś fizyka, że związali z nią całe swoje życie” – powiedział PAP prof. Zbigniew Trybuła z Zakładu Fizyki Niskich Temperatur Instytutu Fizyki Molekularnej PAN (Zakład) w Odolanowie.

W ciągu 28 lat do Odolanowa przyjechało ponad stu wykładowców, którzy wygłosili ponad 250 wykładów dla ponad pół tysiąca uczniów i studentów. „Warsztaty są znakomitym sposobem w kształtowaniu młodych adeptów fizyki, którzy w przyszłości będą tworzyć nowe technologie i rozwiązywać skomplikowane zagadnienia naukowe” – powiedział Trybuła.

„Młodzież po wykładach w Zakładzie wykonuje samodzielnie swoje pierwsze badania i przedstawia ich wyniki na końcowych wystąpieniach” – powiedziała PAP pracownik Zakładu Małgorzata Trybuła.

Krótko przed rozpoczęciem warsztatów szkolne koło naukowe zorganizowało wystawę pt. „Cudze chwalicie swego nie znacie...”. Pokazano na niej sylwetki Polaków, którzy mieli wpływ na rozwój światowej nauki i wynalazczości. Są wśród nich m.in. Maria Curie-Skłodowska, Mikołaj Kopernik, Stefan Kudelski oraz Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski, którzy po raz pierwszy na świecie skropili w 1883 r. tlen i azot.(PAP)

zak/ abe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • dr Agata Piecuch i dr hab. inż. Rafał Ogórek, prof. UWr, fot. archiwum prywatne

    Wrocław/ Jony srebra wprowadzone do biomateriałów w stomatologii zmniejszają ryzyko infekcji

  • fot. materiały prasowe

    Naukowcy opracowali nową koncepcję projektowania półprzewodników organicznych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera