Lek pomoże zachować młodość mięśni

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Brytyjsko-amerykański zespół naukowców zidentyfikował główny czynnik odpowiedzialny za spadek zdolności regeneracyjnych mięśni wraz z wiekiem i znalazł sposób na zahamowanie tego procesu - informuje pismo "Nature".

Aby dowiedzieć się, dlaczego zdolności regeneracyjne mięśni zmniejszają się wraz z upływem lat, badacze z King\'s College London, Uniwersytetu Harvarda i Massachusetts General Hospital wzięli pod lupę komórki macierzyste mięśni, które odpowiedzialne są za naprawę uszkodzeń.

W każdym mięśniu znajduje się uśpiony zasób tych komórek, gotowy do aktywacji poprzez ćwiczenia lub uszkodzenie wymagające naprawy. Gdy zachodzi taka potrzeba, komórki te tworzą nowe włókna mięśniowe, a na koniec procesu naprawy uzupełniają zasób uśpionych komórek macierzystych, więc mięsień zachowuje ciągłą zdolność do regeneracji.

Podczas badań prowadzonych na myszach naukowcy zaobserwowali, że liczba owych uśpionych komórek w mięśniach zmniejsza się w procesie starzenia się. W mięśniach starych gryzoni wykryto wysoki poziom białka FGF2, które stymuluje komórki macierzyste do podziałów. Choć takie zachęcanie do proliferacji jest ważnym i normalnym procesem, okazało się, że FGF2 może także "budzić" komórki macierzyste wtedy, gdy ich działanie nie jest potrzebne.

Długotrwały proces bezcelowego aktywowania tych komórek oznacza, że ich zasoby będą się systematycznie kurczyły, więc w sytuacji gdy miesień rzeczywiście będzie potrzebował ich pomocy, nie będą w stanie odpowiednio zareagować.

W związku z powyższym, naukowcy postanowili zapobiec niepotrzebnej aktywacji poprzez podanie inhibitora FGF2, dzięki czemu udało się zatrzymać zanikanie komórek macierzystych w mięśniach.

"To odkrycie daje nadzieję, że pewnego dnia będzie możliwe opracowanie kuracji przywracających mięśniom młodość. Dzięki temu seniorzy mogliby prowadzić bardziej aktywny tryb życia i dłużej cieszyć się niezależnością" - mówi dr Albert Basson z King\'s College London.(PAP)

koc/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera