Czynienie dobra korzystne dla serca

Wolontariat jest dobry dla serca i zauważalnie poprawia zdrowie układu krążenia nawet u bardzo młodych osób - wynika z badań opisanych na łamach najnowszego wydania „JAMA Pediatrics”.

Naukowcy z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie postanowili sprawdzić, czy i w jaki sposób wolontariat wpływa na zdrowie fizyczne nastolatków.

„Ciekawiło nas, czy zaangażowanie się młodzieży w pomoc innym pomaga też samym dobroczyńcom” - wyjaśnia kierująca badaniem doktorantka Hannah Schreier.

Do eksperymentu naukowcy zaprosili 106 nastolaktów w wieku 15 i 16 lat ze szkoły średniej w Vancouver. Podzielili ich na dwie grupy: uczestnicy pierwszej regularnie przez 10 tygodni angażowali się w wolontariat, a uczestnicy drugiej dopiero oczekiwali na rozpoczęcie swojej przygody z wolontariatem.

Na początku wszystkim ochotnikom zmierzono wskaźnik masy ciała (BMI), poziom cholesterolu we krwi oraz sprawdzono, czy nie cierpią na jakieś infekcje. Po zakończeniu eksperymentu badania te powtórzono. Dodatkowo poproszono młodych ludzi o ocenę swojego zdrowia psychicznego, samopoczucia, poziomu empatii i zadowolenia z siebie.

Okazało się, że przedstawiciele grupy wolontariuszy, którzy spędzali 1 godzinę tygodniowo na prowadzeniu zajęć pozaszkolnych dla uczniów lokalnych szkół podstawowych, po 10 tygodniach eksperymentu mieli niższy poziom cholesterolu, niższe BMI i rzadziej cierpieli na infekcje niż osoby z drugiej grupy.

„Warto dodać, że ochotnicy, którzy zauważyli u siebie największy wzrost empatii, zachowań altruistycznych oraz polepszenie samopoczucia, byli jednocześnie tymi, u których odnotowano największą poprawę stanu układu krążenia” - mówi Schreier.

Choroby układu krążenia są jedną z głównych przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych. Pierwsze objawy choroby wieńcowej mogą pojawiać się już w okresie dojrzewania. Dotychczasowe badania wskazują, że czynniki psychospołeczne, takie jak stres, depresja, dobre lub złe samopoczucie, odgrywają niebagatelną rolę w rozwoju omawianych schorzeń. (PAP)

kap/ jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera