Ocieplenie klimatu zmartwi surferów

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zmiany klimatyczne sprawią, że u wschodnich wybrzeży Australii rzadziej będą pojawiały się uwielbiane przez surferów wielkie fale – informuje „Nature Climate Change”.

Wpływ zmian klimatu na falowanie mórz i oceanów jest w skali globu słabo poznany, ponieważ istniejące modele nie zawsze dokładnie przewidują wpływ wiatrów na powstawanie fal.

Andrew Dowdy i jego koledzy z Australian Bureau of Meteorology w Melbourne zastosowali 18 modeli klimatu by sprawdzić, w jaki sposób zmiany klimatyczne wpłyną na występowanie wielkich fal. Chodzi o fale występujące nie częściej niż co 10 dni.

Naukowcy wykorzystali dane zarejestrowane przez wyposażone w sprzęt pomiarowy boje u wschodnich wybrzeży Australii. Okazało się, że wielkie fale powodowane są przez sztormy na zachodnim Pacyfiku - tak zwane "east coast lows".

Do powstawania sztormów prowadzą różnice ciśnienia powietrza, które dzięki modelowaniu klimatu można przewidywać dość dokładnie. Wszystkie 18 modeli dało bardzo podobne prognozy - jeśli nie zmniejszy się emisja powodujących ocieplenie substancji, to do końca stulecia wielkich fal będzie o jedną trzecią mniej. Jak jednak zaznacza Dowdy, te naprawdę wielkie mogą stać się nawet większe niż dotychczas.

O ile w latach 50. XX wieku fale mające ponad 6 metrów występowały przez 36 dni w roku, teraz pojawiają się przez 34 dni. Częstość ich występowania zmniejsza się coraz szybciej. Podobny, choć mniej dramatyczny trend dotyczy fal „umiarkowanych” (od 4 do 6 metrów wysokości).

Jak wyjaśnia Mark Hemer z australijskiej organizacji badawczej CSIRO, który kieruje projektem Coordinated Ocean Wave Climate Project, wysokość fal ma bardzo duże znaczenie dla plaż. Ilość leżącego na nich piasku zależy od równowagi pomiędzy wymywaniem a nanoszeniem.

Jak zaznacza Hemer, wyników australijskich badań nie można przenosić na inne części świata. Warunki pogodowe powodujące fale w tym regionie mogą być odmienne niż w innych miejscach, toteż badania trzeba by powtórzyć dla każdej lokalizacji.(PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera