Prof. Jan Węglarz doktorem honoris causa Politechniki Śląskiej

Matematyk i informatyk prof. Jan Węglarz z Politechniki Poznańskiej został w czwartek wyróżniony tytułem doktora honoris causa Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Godność nadano mu „w uznaniu jego wielkiego wkładu w rozwój badań operacyjnych, a w szczególności teorii szeregowania zadań i działania zasobów w systemach komputerowych i produkcyjnych, zasług w kształceniu kadry naukowej i stworzeniu uznanej w świecie szkoły naukowej z zakresu badań operacyjnych, a także w uznaniu znaczącego wkładu w rozwój infrastruktury informatycznej nauki w Polsce i budowanie jej powiązań z infrastrukturą światową”.

„Prof. Węglarz jest wyjątkową osobowością w świecie polskiej informatyki. Rozpoczynał swą karierę naukową na początku lat 70., kiedy informatyka zaczynała się rozwijać w naszym kraju, jako nowa dyscyplina naukowa. Swymi osiągnięciami naukowymi wpłynął na jej rozwój i wyznaczył nowe kierunki badań. Stworzył szkołę naukową na światowym poziomie. Swym zaangażowaniem przyczynił się do powstania w naszym kraju infrastruktury informatycznej, z której wszyscy korzystamy” – powiedział podczas uroczystości promotor przewodu doktorskiego, prof. Stanisław Kozielski z Instytutu Informatyki Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej.

Prof. dr hab. inż. Jan Węglarz urodził się w Poznaniu w 1947 r., tam też ukończył z wyróżnieniem studia na dwóch uczelniach: matematykę na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza (1969) oraz automatykę na Wydziale Elektrycznym Politechniki Poznańskiej (1971). Już w trakcie studiów został asystentem stażystą w ówczesnym Instytucie Automatyki Politechniki Poznańskiej.

Po trzech latach od ukończenia studiów obronił z wyróżnieniem na tym Wydziale rozprawę doktorską, a po następnych trzech latach rozprawę habilitacyjną. W 1983 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1988 – profesora zwyczajnego. W trzy lata później został wybrany członkiem korespondentem, a w 1993 r. – najmłodszym wtedy – członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk.

Od 1976 r. Węglarz kierował założoną przez siebie Pracownią Badań Operacyjnych, a od 1995 r. po jej reorganizacji, jest kierownikiem Zakładu Badań Operacyjnych i Sztucznej Inteligencji w Instytucie Informatyki Politechniki Poznańskiej. Jest dyrektorem Instytutu Informatyki od momentu jego powstania, a także pełnomocnikiem dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN ds. Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Do głównych obszarów badań naukowych Węglarza należy problematyka leżąca na styku badań operacyjnych i nauk decyzyjnych oraz informatyki. Obejmuje ona w szczególności zagadnienia szeregowania zadań i rozdziału zasobów. W tym zakresie Węglarz uzyskał szereg oryginalnych wyników, cytowanych i rozwijanych w kraju i za granicą, które zostały przedstawione w 17 monografiach.

Jak podkreślano podczas uroczystości, dla całego polskiego środowiska naukowego ogromne znaczenie miało zaangażowanie profesora w rozwój infrastruktury informatycznej nauki w Polsce i tworzenie jej powiązań z infrastrukturą światową.

Węglarz współpracował również z Wydziałem Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej. Uczestniczył m.in. ze swoim zespołem w projektach węzłowych i centralnych programach badawczo-rozwojowych, koordynowanych przez prof. Stefana Węgrzyna z Politechniki Śląskiej. Był recenzentem wielu rozpraw doktorskich i habilitacyjnych pracowników Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki.

Węglarz jest 44. doktorem honoris causa w historii Politechniki Śląskiej. Wśród wyróżnionych tym tytułem są m.in. profesorowie: Tadeusz Zagajewski, Ryszard Tadeusiewicz, Jerzy Buzek czy Michał Kleiber.

PAP - Nauka w Polsce

lun/ mki/ jbr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera