Zespół budowli z okresu bizantyjskiego odkryto koło Jerozolimy

Archeolodzy odsłonili w Izraelu pozostałości dużego kompleksu budowli z okresu bizantyjskiego – informuje serwis internetowy New Kerala.

Odkrycia dokonano podczas przygotowań do budowy nowego osiedla mieszkaniowego na stanowisku położonym w mieście Bet Szemesz, w Dystrykcie Jerozolimy w środkowej części Izraela.

Jak poinformowała archeolog Irena Zilberbod, kierująca pracami wykopaliskowymi na stanowisku, naukowcy odkryli ruiny rozległego zespołu budowli, złożonego z części produkcyjnej i mieszkalnej, otoczonego niegdyś zewnętrznym murem.

Odkryte zabudowania wchodziły prawdopodobnie w skład klasztoru z okresu bizantyjskiego, który istniał do początków okresu islamskiego (2-ga połowa VII wieku), kiedy został zajęty przez nowych mieszkańców, którzy przebudowali nieco cały kompleks i dostosowali go do swoich potrzeb.

W części produkcyjnej klasztoru archeolodzy odkryli dwa piece piekarskie oraz dobrze zachowane pozostałości dużej wytwórni oliwy oraz tłoczni win.

Rozmiary instalacji produkcyjnych wskazują, że mnisi zamieszkujący klasztor wytwarzali oliwę i wino na dużą skalę, nie tylko na użytek własny, ale też na sprzedaż w celu zdobycia środków na utrzymanie całego klasztoru.

W części mieszkalnej archeolodzy odsłonili kilka pomieszczeń i oczyścili kilka barwnych mozaiek, zdobiących posadzki niektórych z nich, w tym szczególnie interesującą mozaikę przedstawiającą kiście winogron w otoczeniu kwiatów, umiejscowione w ramce z geometrycznymi wzorami.

Mimo tego, że jak dotąd naukowcy nie odnaleźli wśród ruin żadnych śladów jednoznacznie wskazujących na miejsce kultu religijnego, jak pozostałości kościoła lub inskrypcje, układ budowli posiada znane dobrze z innych stanowisk archeologicznych cechy typowe dla zespołu klasztornego z okresu bizantyjskiego. (PAP)

jot/jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Do 2060 r. liczba nowych przypadków demencji wzrośnie w USA do 1 mln rocznie

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: szklanka mleka dziennie zmniejsza ryzyko raka jelita grubego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera