Najsłynniejsza prahistoryczna kopalnia w Polsce zaprasza na majówkę. Między 1 a 3 maja na terenie towarzyszącej jej zrekonstruowanej osady neolitycznej odbędą się pokazy i warsztaty, które przybliżą zwiedzającym różne aspekty życia ludzi z okresu neolitu i pierwszej fazy epoki brązu.
Jak co roku, pokazy przeprowadzone będą przez odtwórców i pasjonatów archeologii. Ich celem będzie zobrazowanie dawnych technik wytwarzania przedmiotów codziennego użytku, w tym ceramiki, narzędzi krzemiennych oraz ozdób. Ważnym elementem pokazów będzie przybliżenie zagadnień związanych z metalurgią miedzi, pradawnym rolnictwem i kuchnią sprzed tysięcy lat – zapowiadają organizatorzy.
Uczestnicy wydarzenia będą mieli również okazję porozmawiać o archeologii z ekspertami, o odtwórstwie archeologicznym z rekonstruktorami, obejrzeć ekspozycję replik ceramiki, licznych narzędzi, a nawet podjąć próbę wzniecenia ognia pradawnymi technikami. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
Na ostrowieckie muzeum składa się słynny kompleks prahistorycznych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego, który jest jednym z najciekawszych i największych obiektów tego typu na świecie - zlokalizowano tutaj kilka tysięcy szybów połączonych siecią chodników.
Kopalnie w rejonie Krzemionek były eksploatowane w okresie neolitu i wczesnej epoki brązu (ok. 3900-1600 lat p.n.e.). Do naszych czasów w dobrym stanie zachowały się szyby i hałdy górnicze, dzięki czemu można prześledzić niektóre pradziejowe techniki wydobywania krzemienia. Z pozyskanych brył wytwarzano narzędzia, które archeolodzy znajdują nawet w promieniu 600 km od kopalń. Krzemionki uzyskały status Pomnika Historii z uwagi na wyjątkowe walory naukowe, a od 1995 roku są również rezerwatem przyrodniczym. Przy kompleksie kopalń w 1991 roku wzniesiono rekonstrukcje pradziejowej osady. To tam odbędzie się najbliższa majówka.
Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki” położony jest 8 km na północny-wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego tuż przy drodze wojewódzkiej nr 754, między wsiami Sudół i Magonie w kierunku Bałtowa.
PAP - Nauka w Polsce
szz/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.