Lepsze origami z DNA

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Z nici DNA można w łatwy sposób budować miniaturowe, trójwymiarowe konstrukcje podobne do origami - informuje Nature.

Sama idea użycia nici DNA do budowy miniaturowych konstrukcji czy urządzeń nie jest nowa (konstruowano nawet prototypy robotów mających dostarczać leki w odpowiednie miejsce), jednak zespołowi doktora Bjorna Hogberga z instytutu Karolinska współpracującemu z kolegami z fińskiego uniwersytetu Aalto udało się ją wyjątkowo dobrze dopracować. Trzeba tylko wybrać na monitorze żądany kształt, by korzystający z odpowiedniego oprogramowania system wskazał, jakie odcinki DNA są potrzebne. Wystarczy wysłać „przepis” firmie zajmującej się syntezą DNA i zmieszać składniki w probówce, by konstrukcja uformowała się sama.

Długa nić DNA zwija się w taki sposób, że po utworzeniu skomplikowanej struktury jej koniec „powraca” do punktu wyjścia. Jako „zszywki” utrzymujące właściwy kształt stosowane są setki krótkich fragmentów DNA, dzięki odpowiedniej sekwencji łączących się z dwoma fragmentami głównej nici.

Powstałe struktury są na tyle stabilne, że można by je wykorzystać w biomedycynie. Na razie do celów demonstracyjnych udało się wykonać na przykład pręt, kulę, wielościan, ludzką sylwetkę, butelkę i figurkę króliczka o wymiarach liczonych w dziesiątkach nanometrów (miliardowych części metra). (PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Reloop: rekordowe ilości odpadów w okresie świąt Bożego Narodzenia

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera