Olej spożywczy, na którym można smażyć 80 razy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Łącząc właściwości oleju palmowego i zioła z rodziny rutowatych (Rutaceaea) naukowcy opracowali olej spożywczy, który może być używany do smażenia aż 80 razy. Jak przekonują jego twórcy, jego składniki zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia i nowotworów.

Autorką receptury oleju, nazwanego AFDHAL, jest prof. Suhaila Mohamed z Uniwersytetu Putra Malaysia w Malezji. Swoje niezwykłe właściwości olej zawdzięcza naturalnym ekstraktom ziołowym, które są w stanie ograniczyć wchłanianie go przez przygotowywane potrawy o 85 proc. oraz sprawiają, że może być wielokrotnie używany (do smażenia i gotowania) bez utraty wartości odżywczych i wydzielania szkodliwych składników.

„Wyciąg z Rutaceaea to naturalny przeciwutleniacz, który zapobiega uszkodzeniom w strukturze oleju - wyjaśnia prof. Mohamed. - Dzięki temu, co potwierdziły testy laboratoryjne, na jednej porcji oleju można smażyć aż do 80 razy bez szkodliwego wpływu na zdrowie, co w przypadku zwykłych olejów jest niemożliwe”.

„Inną zaletą tego produktu jest niezwykle wysoka zawartość wspomnianych przeciwutleniaczy, a także substancji posiadających właściwości antybakteryjne oraz przeciwhistaminowe. Sprawiają one, że smażone potrawy są bardziej kruche, smaczniejsze i zdrowsze” - dodaje.

Badaczka wyjaśnia także, że olejem AFDHAL można wzbogacać wszystkie inne oleje jadalne, przez co poprawia się ich parametry. „Wystarczy dodać 15 ml (jedną dużą łyżkę) AFDHAL do 150 ml (połowy szklanki) tradycyjnego produktu” - mówi.

Suhaila podkreśla, że niemniej ważną cechą oleju jest jego ochronny wpływ na serce i układ krążenia. „W dzisiejszych czasach wielu z nas cierpi z powodu chorób sercowo-naczyniowych, m.in. dlatego, że kochamy smażone jedzenie. Tymczasem nasze badania wykazały, że korzystanie z AFDHAL zmniejsza ryzyko rozwoju udaru mózgu i ataku serca nawet przy częstym spożyciu smażonego jedzenia” - mówi autorka patentu.

„Mam nadzieję, że AFDHAL okaże się produktem, który nie dość, że obniży koszty przygotowywania potraw, to jeszcze przyczyni się do poprawy zdrowia konsumentów. Na razie masowa produkcja oleju jest w powijakach, ale wierzymy, że wkrótce się to zmieni” - podsumowuje Suhaila.

kap/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera