Rozstrzygnięcie konkursów Młodzi Naukowcy i Fizyczne Ścieżki w CN Kopernik

W najbliższą niedzielę (2 kwietnia) w Centrum Nauki Kopernik poznamy finalistów polskiej edycji unijnego konkursu szkolnych prac badawczych EUCYS oraz krajowego konkursu Fizyczne Ścieżki.

Rozstrzygnięcie konkursów nastąpi w czasie Festiwalu Młodych Badaczy "Odkrycia", który potrwa od piątku do niedzieli (31 marca - 2 kwietnia).

"Celem obu konkursów jest wspomaganie utalentowanych uczniów oraz promowanie zainteresowań naukowych wśród młodzieży i zachęcenie jej do rozpoczęcia kariery naukowej" - czytamy w komunikacie przesłanym PAP przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, który jest organizatorem polskiej edycji konkursu EUCYS.

Konkurs EUCYS (Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców) jest organizowany przez Komisję Europejską od 1989 roku. Obecnie jest częścią programu ramowego Horyzont 2020. Finały polskiej edycji EUCYS mają formę sesji plakatowej, podczas której autorzy 20. projektów zaprezentują wyniki swoich badań każdemu z jurorów oraz publiczności. Spośród finalistów wyłoniona zostanie reprezentacja Polski na międzynarodowe zmagania, które we wrześniu odbędą się w Tallinie.

W finale EUCYS wezmą udział laureaci konkursów krajowych. Tematyka prac obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, a od 2004 r. także nauki społeczne i ekonomiczne. Każdy kraj może zgłosić najwyżej trzy prace. Nie mogą one mieć więcej niż trzech autorów. Oprócz Europejczyków w konkursie biorą udział m.in. reprezentanci USA i Chin. Dotychczas międzynarodowe jury nagrodziło 37 projektów

z Polski (łącznie 46 autorów). Polacy zdobyli 24 nagrody główne i 26 dodatkowych. Pod względem osiągnięć wyprzedzają ich jedynie Niemcy (nawet jeśli liczyć statystyki z lat, gdy nie braliśmy udziału). Wyjątkowy sukces Polacy odnieśli w czasie finałów w Mediolanie w 2015 r., kiedy Polskę reprezentowały

cztery projekty - i wszystkie zostały nagrodzone.

Fizyczne Ścieżki to z kolei ogólnopolski konkurs uczniowski organizowany wspólnie przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku i Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jest skierowany do zainteresowanych fizyką uczniów gimnazjów, liceów i techników. Składające się z pracowników naukowych – fizyków teoretycznych i doświadczalnych, nauczycieli i popularyzatorów nauki jury wybiera co roku kilkanaście zgłoszeń. Najlepsi autorzy i ich nauczyciele otrzymują nagrody rzeczowe i dyplomy.

Finaliści obu konkursów - EUCYS i Fizycznych Ścieżek - spotkają się w czasie trwania Festiwalu Młodych Badaczy "Odkrycia". W spotkaniu wezmą udział recenzenci i jurorzy obu konkursów - pracownicy akademiccy, popularyzatorzy nauki oraz nauczyciele, którzy podzielą się pasją do nauki i doświadczeniem z uczniami - finalistami. Uczestnicy festiwalu zwiedzą też Centrum Nauki Kopernik.

Otwarte dla publiczności spotkanie z finalistami obu konkursów zaplanowano na niedzielę godz. 10.30. Zaplanowano pokazy zjawisk fizycznych i sesję plakatową. Wręczenie nagród odbędzie się w południe.

Patronem honorowym festiwalu jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Serwis PAP Nauka w Polsce jest patronem medialnym wydarzenia.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera