Nagrody i wyróżnienia

Studencki Nobel przyznany, nagrody dla ośmiorga laureatów

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Ośmioro wybitnych studentów reprezentujących różne obszary nauki oraz sztuki nagrodzono w piątek w Warszawie. Konkurs Studencki Nobel organizowany jest od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów.

Podczas wręczenia nagród 10. edycji konkursu wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Mueller zwracał uwagę, jak ważne jest nagradzanie osób, które już podczas studiów wykazują się ponadprzeciętnym zaangażowaniem. "Zachęcam wam, żeby się chwalić swoimi osiągnięciami. (...) Mówienie o swoich osiągnięciach i pracach jest dobre i zaraża pasją inne osoby" - mówił do zgromadzonych na uroczystości.

W kategorii Medycyna i Farmacja nagrodę otrzymał Dominik Taterra z Uniwersytetu Jagiellońskiego. "Prowadzę badania z zakresu anatomii. W katedrze Anatomii UJ należę do międzynarodowej grupy badawczej i od trzech lat działam, prowadząc badania anatomiczne. Jestem autorem czy współautorem kilkunastu publikacji, a swoje badania prezentowałem już kilkadziesiąt razy na konferencjach - za granicą i w Polsce" - powiedział laureat w rozmowie z PAP.

W kategorii Sztuka Studenckiego Nobla otrzymał kontrabasista Michał Bylina z Akademii Muzycznej w Krakowie. W rozmowie z PAP wymienił, że ma na koncie kilka koncertów solowych i kameralnych na dużych salach. Student komponuje utwory na kontrabas, a kilka ze swoich kompozycji wydał w brytyjskim wydawnictwie muzycznym.

Studenckiego Nobla w kategorii Fizyka i Astronomia otrzymał Michał Lipka z Uniwersytetu Warszawskiego, który prowadzi badania w Laboratorium Pamięci Kwantowych na Uniwersytecie Warszawskim. Student ma nadzieję, że dalsze badania będzie prowadzić w ramach doktoratu. W kategorii fizyka i astronomia Nagrodę specjalną otrzymał także Adam Tużnik z UJ, odkrywca gwiazdy zmiennej.

W kategorii IT nagrodę otrzymał Kamil Książek, student matematyki z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. "Zajmuję się publikacjami związanymi z dziedziną optymalizacji, z algorytmami heurystycznymi. Interesują się uczeniem maszynowym, a ostatnio - Internetem Rzeczy" - powiedział PAP. Dodał, że jedna z jego prac była np. związana z optymalizacją układów ciepłowniczych.

W kategorii Nauki Społeczno-ekonomiczne Studenckiego Nobla otrzymała Weronika Wojturska, studentka IV roku prawa na Uniwersytecie Warszawskim. "Projekt naukowy, który zrealizowałam (...) dotyczył zagadnienia komparatystycznego i interdyscyplinarnego związanego z dziedziną prawa medycznego" Reprezentowała UW na 24th World Congress on Medical Law w Tel Avivie, gdzie otrzymała nagrodę Young Scientist Award za wybitną pracę badawczą z zakresu prawa medycznego.

W kategorii działacz Studencki Nobel trafił do Krzysztofa Pszczółki z Politechniki Krakowskiej, którego działania związane były m.in. z Akademickim Związkiem Sportowym oraz Forum Uczelni Technicznych.

W Kategorii Nauki Przyrodnicze i energetyka wygrał zaś Maciej Żołądek z Akademii Górniczo-Hutniczej, który studiuje na wydziale Energetyki i Paliw.

Konkurs Studencki Nobel organizowany jest od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Jego celem jest wyróżnienie najlepszych polskich studentów i umożliwienie najzdolniejszym młodym ludziom wykorzystania ich osiągnięć do zaistnienia w świecie nauki i biznesu. Laureaci wybierani są na podstawie kryteriów, wśród których znajdują się m.in.: oceny ze studiów, aktywność naukowa, społeczna oraz artystyczna, współpraca z prasą naukową oraz działalność w samorządzie studenckim i organizacjach studenckich. W konkursie udział brać mogą zarówno studenci uczelni publicznych, jak i niepublicznych. (PAP)

Autor: Ludwika Tomala

lt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Dziekan Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej prof. Małgorzata Tafil-Klawe (L), odbierający tytuł doktora honoris causa, prof. Marek Harat (C) oraz rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski (P) podczas jubileuszowego, 500. posiedzenia Senatu Politechniki Bydgoskiej w siedzibie uczelni. PAP/Tytus Żmijewski

    Neurochirurg prof. Marek Harat doktorem h.c. Politechniki Bydgoskiej

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Krzysztof Książek laureatem Nagrody Naukowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera