Nagrody i wyróżnienia

Studencki Nobel przyznany, nagrody dla ośmiorga laureatów

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Ośmioro wybitnych studentów reprezentujących różne obszary nauki oraz sztuki nagrodzono w piątek w Warszawie. Konkurs Studencki Nobel organizowany jest od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów.

Podczas wręczenia nagród 10. edycji konkursu wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Mueller zwracał uwagę, jak ważne jest nagradzanie osób, które już podczas studiów wykazują się ponadprzeciętnym zaangażowaniem. "Zachęcam wam, żeby się chwalić swoimi osiągnięciami. (...) Mówienie o swoich osiągnięciach i pracach jest dobre i zaraża pasją inne osoby" - mówił do zgromadzonych na uroczystości.

W kategorii Medycyna i Farmacja nagrodę otrzymał Dominik Taterra z Uniwersytetu Jagiellońskiego. "Prowadzę badania z zakresu anatomii. W katedrze Anatomii UJ należę do międzynarodowej grupy badawczej i od trzech lat działam, prowadząc badania anatomiczne. Jestem autorem czy współautorem kilkunastu publikacji, a swoje badania prezentowałem już kilkadziesiąt razy na konferencjach - za granicą i w Polsce" - powiedział laureat w rozmowie z PAP.

W kategorii Sztuka Studenckiego Nobla otrzymał kontrabasista Michał Bylina z Akademii Muzycznej w Krakowie. W rozmowie z PAP wymienił, że ma na koncie kilka koncertów solowych i kameralnych na dużych salach. Student komponuje utwory na kontrabas, a kilka ze swoich kompozycji wydał w brytyjskim wydawnictwie muzycznym.

Studenckiego Nobla w kategorii Fizyka i Astronomia otrzymał Michał Lipka z Uniwersytetu Warszawskiego, który prowadzi badania w Laboratorium Pamięci Kwantowych na Uniwersytecie Warszawskim. Student ma nadzieję, że dalsze badania będzie prowadzić w ramach doktoratu. W kategorii fizyka i astronomia Nagrodę specjalną otrzymał także Adam Tużnik z UJ, odkrywca gwiazdy zmiennej.

W kategorii IT nagrodę otrzymał Kamil Książek, student matematyki z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. "Zajmuję się publikacjami związanymi z dziedziną optymalizacji, z algorytmami heurystycznymi. Interesują się uczeniem maszynowym, a ostatnio - Internetem Rzeczy" - powiedział PAP. Dodał, że jedna z jego prac była np. związana z optymalizacją układów ciepłowniczych.

W kategorii Nauki Społeczno-ekonomiczne Studenckiego Nobla otrzymała Weronika Wojturska, studentka IV roku prawa na Uniwersytecie Warszawskim. "Projekt naukowy, który zrealizowałam (...) dotyczył zagadnienia komparatystycznego i interdyscyplinarnego związanego z dziedziną prawa medycznego" Reprezentowała UW na 24th World Congress on Medical Law w Tel Avivie, gdzie otrzymała nagrodę Young Scientist Award za wybitną pracę badawczą z zakresu prawa medycznego.

W kategorii działacz Studencki Nobel trafił do Krzysztofa Pszczółki z Politechniki Krakowskiej, którego działania związane były m.in. z Akademickim Związkiem Sportowym oraz Forum Uczelni Technicznych.

W Kategorii Nauki Przyrodnicze i energetyka wygrał zaś Maciej Żołądek z Akademii Górniczo-Hutniczej, który studiuje na wydziale Energetyki i Paliw.

Konkurs Studencki Nobel organizowany jest od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Jego celem jest wyróżnienie najlepszych polskich studentów i umożliwienie najzdolniejszym młodym ludziom wykorzystania ich osiągnięć do zaistnienia w świecie nauki i biznesu. Laureaci wybierani są na podstawie kryteriów, wśród których znajdują się m.in.: oceny ze studiów, aktywność naukowa, społeczna oraz artystyczna, współpraca z prasą naukową oraz działalność w samorządzie studenckim i organizacjach studenckich. W konkursie udział brać mogą zarówno studenci uczelni publicznych, jak i niepublicznych. (PAP)

Autor: Ludwika Tomala

lt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.09.2024. Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański (L) na uroczystości nadania doktoratu honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dr n. med. Zygfrydowi Wawrzynkowi 13 bm. na Wydziale Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Katowice/ Dr Zygfryd Wawrzynek profesorem honorowym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

  • Źródło: PAP

    Szwecja/ Polak odebrał Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera