Czerwone i białe mięso podobnie wpływają na poziom cholesterolu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Spożywanie dużych ilości zarówno czerwonego, jak i białego mięsa podwyższa poziom cholesterolu LDL - wykazały badania, o których informuje "American Journal of Clinical Nutrition".

"Oczekiwaliśmy, że czerwone mięso będzie w większym stopniu negatywnie wpływać na poziom cholesterolu w porównaniu z białym mięsem, jednak okazało się, że oba produkty miały taki sam wpływ w przypadku, gdy zawierały jednakowy poziom tłuszczów nasyconych" - mówi dr Ronald Krauss z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, autor badań (DOI: 10.1093/ajcn/nqz035).

W badaniach uczestniczyły osoby w wieku od 21 do 65 lat. Jadłospis 61 osób zawierał wysoki poziom tłuszczów nasyconych, a 52 osób - niski. Mięso włączone do jadłospisu uczestników nie pochodziło z bydła karmionego trawą z gospodarstw ekologicznych, ale także nie było przetworzone (jak np. bekon czy kiełbasa). W dietach nie uwzględniano także ryb.

Osoby spożywające duże ilości czerwonego lub białego mięsa miały wyższy poziom dużych cząstek cholesterolu LDL w porównaniu z osobami konsumującymi porównywalne ilości białka roślinnego bez względu na to, czy były w grupie z jadłospisem o wysokim, czy niskim poziomie tłuszczów nasyconych.

Choć czerwone mięso łączone było dotychczas z większym ryzykiem rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, wyniki tych badań wskazują, że spożycie białego mięsa także może to ryzyko zwiększać. Białko roślinne jest najzdrowszym wyborem, jeśli dążymy do obniżenia poziomu cholesterolu - podsumowują autorzy.(PAP)

koc/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 02.07.2025.  EPA/SALVATORE DI NOLFI

    Eksperci: upały sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów

  • Zdjęcie pozostałości po supernowej SNR 0509-67.5 uzyskane przy pomocy Bardzo Dużego Teleskopu (VLT). Źródło: ESO/P. Das et al., gwiazdy tła z Teleskopu Hubble’a: K. Noll et al.

    Znaleziono pozostałość po supernowej z podwójną detonacją

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera