Siedzenie przed telewizorem bardziej szkodliwe niż siedzenie w pracy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Spędzanie zbyt dużej ilości czasu w pozycji siedzącej ma związek z podwyższonym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego, jednak nie każdy rodzaj siedzenia jest w równym stopniu niezdrowy - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Columbia, których wnioski publikuje "Journal of the American Heart Association".

Ich badania wykazały, że zbyt długie siedzenie w czasie wolnym (np. przed telewizorem), zwiększa ryzyko chorób serca oraz zgonu z ich powodu. Podobnego wpływu nie ma jednak siedzenie w czasie pracy.

W badaniach wzięły udział 3592 osoby. Uczestnicy dostarczali danych na temat tego, ile czasu spędzają w pozycji siedzącej w pracy i poza pracą oraz ile czasu poświęcają na aktywność fizyczną.

Badani, którzy spędzali dziennie ponad cztery godziny wolnego czasu w pozycji siedzącej (najczęściej przed telewizorem), byli o 50 proc. bardziej narażeni na epizody sercowo-naczyniowe, takie jak zawał czy udar, a także zgon z ich powodu, niż osoby siedzące przed telewizorem krócej niż dwie godziny dziennie.

W przypadku osób, które spędzały najwięcej czasu w pozycji siedzącej w pracy ryzyko problemów ze strony układu sercowo-naczyniowego było takie samo jak u osób siedzących w pracy najmniej.

"Większość z nas podczas oglądania telewizji przez długi czas pozostaje w tej samej pozycji, podczas gdy w pracy z reguły wstajemy częściej. Znaczenie może mieć także nawyk spożywania dużych posiłków przed telewizorem w połączeniu z długotrwałym siedzeniem" - mówi dr Keith Diaz, autor analizy.

Naukowcy zaobserwowali jednak, że nawet najwytrwalsi telemaniacy nie byli narażeni na epizody sercowo-naczyniowe, jeśli poświęcali co najmniej 150 minut tygodniowo na intensywną aktywność fizyczną, np. szybkie chodzenie czy ćwiczenia aerobowe.

Podczas kontynuacji badań dr Diaz zamierza sprawdzić, dlaczego oglądanie telewizji jest najbardziej szkodliwym z sedentarnych zachowań oraz czy godziny, w których oglądamy telewizję wpływają na ryzyko wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Reloop: rekordowe ilości odpadów w okresie świąt Bożego Narodzenia

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera