Wskutek zmian klimatu Amazonii grozi poważna susza

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Z powodu zmian klimatu lasy Amazonii mogą być w dużo większym stopniu zagrożone wysychaniem, niż dotąd sądzono – informują naukowcy na łamach pisma „Environmental Research Letters”.

Wskutek zmian klimatu ogromne połacie lasów deszczowych wschodniej Amazonii narażone będą w najbliższych dekadach na wysychanie – dowodzi międzynarodowy zespół naukowców. Naukowcy ostrzegają, że susze mogą być poważniejsze, niż dotąd przypuszczano.

To z kolei może doprowadzić do sytuacji, kiedy duże ilości dwutlenku węgla zaczną być uwalniane do atmosfery, a nie pochłaniane. Las dotknięty suszą jest również bardziej narażony na pożary. Tym samym zmiany klimatu będą jeszcze bardziej przyspieszać.

Wysychanie Amazonii będzie również miało bezpośredni wpływ na bioróżnordność i możliwość przetrwania rdzennych populacji.

Jak piszą badacze, zmiany klimatu to - obok masowych wycinek - największe zagrożenie dla lasów Amazonii. Należy pamiętać, że odgrywają one ogromną rolę w skali całego globu, pochłaniając dwutlenek węgla, a przez to spowalniając zmiany klimatyczne.

Tymczasem w brazylijskiej części Amazonii ostatni rok należał do rekordowych pod względem skali wycinek. W ciągu dwunastu miesięcy zniszczono ponad 11 tys. km2 amazońskiej puszczy.

Więcej: https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1748-9326/abfb2e (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Ostatni widok sondy Hera, źródło: SpaceX, sttrona ESA

    CubeSaty pionierskiej misji Hera skontaktowały się z Ziemią

  • Fot. Adobe Stock

    Mniej operacji bariatrycznych po wprowadzeniu nowych leków na otyłość

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera