Prawie 200 mln dorosłych mieszkańców Europy miało w ciągu ostatniego roku jakieś zaburzenie w obrębie skóry - wskazują wstępne wyniki badania przedstawione na 30-tym Kongresu European Academy of Dermatology and Venerology
Najczęstsze problemy to infekcje grzybiczne, które dotykają 1 na 10 osób
Autorzy badania zebrali dane na temat prawie 45 tys. mieszkańców europejskich krajów, z czego przeanalizowali już dotyczące ponad 20 tys.
Okazało się, że 47,9 dorosłych mieszkańców Europy (Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Szwajcarii cierpi na zaburzenia skóry. Statystycznie oznacza to, że problemy dermatologiczne ma 195 mln osób powyżej 18 roku życia.
Chore osoby najczęściej zgłaszały dwa różne zaburzenia w tym samym czasie. Najczęściej występują przy tym grzybice, które dotykają 9,7 proc. ludzi.
Inne częste problemy to atomowe zapalenie skóry (5,34 proc.), łysienie (5.22 prof.) i trądzik (5,49 proc.).
Jednocześnie różne, wymagające konsultacji lekarskiej objawy takie jak swędzenie, czy napięcie skóry zgłaszało 20 proc. dorosłych.
Przed tą analizą, twierdzą badacze, niewiele wiadomo było o stanie skóry Europejczyków. Brakuje też dobrych danych na temat wpływu zaburzeń skóry na jakość życia mieszkańców europejskiego kontynentu, na przykład jeśli chodzi o stygmatyzację. To samo dotyczy postrzegania dostępności dermatologa.
„Jako wiodąca europejska organizacja zajmująca się dermatologią i wenerologią EADV odgrywa ważną rolę w określeniu częstości występowania i wpływu chorób skóry w Europie” - podkreśla kierująca badaniem prof. Marie-Aleth Richard z Hopital de la Timone w Marsylii, członkini zarządu EADV. „Fakt, że jedna na dwie osoby w Europie żyje z chorobą skóry, pokazuje, że skóra jest najczęściej dotykanym przez choroby organem. Jako organizacja jesteśmy zdecydowani sprawić, aby stały się one priorytetem w zakresie zdrowia publicznego” - dodaje.
Więcej informacji na stronie: https://www.eurekalert.org/news-releases/930052
Marek Matacz
mat/ jjj/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.