Uczelnie i instytucje

Apel MEiN i MZ do rektorów uczelni medycznych w sprawie polskich studentów na Ukrainie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

O rozważenie możliwości kontynuowania studiów medycznych w Polsce przez obywateli naszego kraju, kształcących się na terytorium objętym konfliktem na Ukrainie, zaapelowali w piątek do rektorów uczelni medycznych szefowie resortów edukacji i nauki oraz zdrowia.

"Bezprecedensowy i bezprawny atak Rosji na niezależne i suwerenne państwo, jakim jest Ukraina, istotnie zmienił uwarunkowania, w których państwo polskie realizuje swoje działania zarówno w polityce zagranicznej, jak i wewnętrznej. W konsekwencji dochodzi do nowego określenia priorytetów działań polskiego państwa we wszystkich obszarach" – czytamy w liście ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka do rektorów uczelni medycznych.

Dodano, że w najbliższym czasie prawdopodobnie będziemy musieli stawić czoło zjawisku wyjazdu studentów poza granice Ukrainy, a tym samym do poszukiwania możliwości podejmowania lub kontynuowania nauki m.in. na polskich uczelniach.

"W związku z powyższym zwracamy się do Państwa Rektorów z prośbą o rozważenie możliwości udzielenia przez uczelnie wsparcia w zakresie umożliwiającym kontynuację studiów medycznych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom polskim kształcącym się na terytorium objętym konfliktem" – napisano.

Jednocześnie poproszono o zwrócenie szczególnej uwagi na sytuację osób kształcących się na kierunku lekarskim w ukraińskich uczelniach.

"Należy zakładać, że osoby te, w przypadku dalszej eskalacji konfliktu, będą zmuszone przerwać studia, a następnie, w ramach ich kontynuowania, ubiegać się o przyjęcie m.in. na polskie uczelnie, np. w trybie przeniesienia" – czytamy w liście.

Podano, że zgodnie z dostępnymi danymi na Ukrainie na kierunkach medycznych kształci się kilkuset obywateli polskich. Ministrowie dodali jednak, że konieczność przerwania studiów może dotyczyć też obywateli ukraińskich, którzy będą poszukiwać bezpiecznego schronienia w Polsce.

"Zachęcamy do kierowania Państwa wsparcia w pierwszej kolejności do osób pochodzących z terenów objętych konfliktem, najbardziej potrzebujących pomocy" – dodano.

W piątek na stronie resortu edukacji i nauki opublikowano również list szefa MEiN Przemysława Czarnka do rektorów uczelni, które on nadzoruje. Zwrócił się w nim z prośbą o wsparcie studentów i naukowców z Ukrainy. Zapewnił, że bierze pod rozwagę uruchomienie specjalnego programu stypendialnego dla obywateli Ukrainy i wsparcie finansowe uczelni, które ich przyjmą.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera