Uczelnie i instytucje

Prezydent podpisał ustawę o utworzeniu Akademii Mazowieckiej w Płocku

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Utworzenie Akademii Mazowieckiej w Płocku zapewni możliwość kształcenia się na miejscu tym, którzy nie chcą opuszczać rodzinnych stron po to, żeby studiować w wielkim mieście – powiedział prezydent Andrzej Duda po podpisaniu ustawy o utworzeniu uczelni.

Prezydent podpisał w poniedziałek w Belwederze ustawę z 5 sierpnia 2022 r. o utworzeniu Akademii Mazowieckiej w Płocku.

"Ta chwila, wieńcząca cały proces legislacyjny, ale przede wszystkim wieńcząca wieloletnie starania władz uczelni o to, aby uzyskać status akademii, wieńczy pewien proces, który oznacza rozwój" – podkreślił.

Jak wyjaśnił, Akademia Mazowiecka ma trzy wydziały, 11 kierunków kształcenia pierwszego stopnia, cztery kierunki drugiego stopnia i dwa kierunki jednolitych studiów magisterskich. Poinformował, że od zbliżającego się nowego roku akademickiego w Akademii Mazowieckiej w Płocku ruszy kierunek psychologia, a w przyszłym roku w ramach ochrony zdrowia kierunek lekarski.

"Ale co jest najważniejsze? Rozwój. Rozwój w bardzo ważnym polskim mieście, mieście historycznym (...). A więc jest to jedno z najstarszych polskich miast – miasto historyczne, książęce, królewskie – miasto korony polskiej, a zarazem miasto rozwoju polskiej edukacji" – mówił Duda.

Przypomniał, że w Płocku wciąż działa najstarsze liceum w Polsce – założone w 1180 r.

Zdaniem prezydenta dokonane właśnie przekształcenie uczelni publicznej w akademię stwarza nową perspektywę dla władz uczelni i dla mieszkańców Płocka.

"W mieście, które liczy 120 tys. mieszkańców, w mieście, które ma ogromne znaczenie w swoim regionie – tutaj właśnie na Mazowszu – oznacza rozwój, rozwój i jeszcze raz rozwój" – ocenił.

Zastrzegł, że jest zwolennikiem tworzenia mniejszych uczelni, nie tylko wielkich uniwersytetów w miastach takich, jak Warszawa, Kraków czy Lublin. "Ale także w tych w mniejszych ośrodkach. Nie tylko dlatego, żeby zapewnić możliwość kształcenia się na miejscu tym, którzy nie chcą zmieniać miejsca swojego pobytu i opuszczać swoje rodzinne strony po to, żeby studiować w wielkim mieście. Ale także i tym, którzy po prostu nie mogą tego zrobić z wielu względów – czy materialnych, czy rodzinnych – nie mogą sobie pozwolić na to, by opuścić swoje rodzinne strony" – podkreślił.

Zgodnie z ustawą Akademia Mazowiecka w Płocku ma powstać 1 października br. w miejscu Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Nadzór nad nią ma sprawować minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego.

Mienie obejmujące własność i inne prawa majątkowe Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku mają stać się mieniem akademii z dniem jej utworzenia. Akademia przejmie też z dniem utworzenia prawa i zobowiązania Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Z dniem utworzenia akademii pracownicy zatrudnieni w Mazowieckiej Uczelni Publicznej staną się pracownikami akademii, a studenci Mazowieckiej Uczelni Publicznej – staną się studentami akademii. 

PAP - Nauka w Polsce, Iwona Żurek, Magdalena Gronek

iżu/ mgw/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 17.10.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Szeptycki. PAP/Tomasz Gzell

    Kraków/ Wiceminister nauki: ok. 20 proc. zagranicznych absolwentów naszych uczelni zostaje w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Dwa polskie zespoły badawcze otrzymały finansowanie w ramach CHIST-ERA Call 2023

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera