Chińscy astronauci wyhodowali ryż na orbicie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nasiona ryżu przywiezione przed miesiącem na chińską stację kosmiczną Tiangong wykiełkowały i powstałe rośliny mają już 30 cm - poinformowała Chińska Akademia Nauk. Ostateczny cel badaczy to uzyskanie kolejnego pokolenia nasion.

Jeśli ludzie mają kiedyś skolonizować Księżyc czy Marsa, najprawdopodobniej będą musieli uprawiać na miejscu różne rośliny jadalne. Być może umiejętność ta przyda się również w dalekich podróżach w przestrzeni kosmicznej.

Dlatego 29 lipca na pokład chińskiej stacji orbitalnej Tiangong trafiły nasiona ryżu oraz rzodkiewnika (jedna z najczęściej wykorzystywanych roślin w biologicznych eksperymentach).

Chińska Akademia Nauk podała właśnie, że rzodkiewniki mają już po kilka liści, a ryż - ok. 30 cm wysokości.

Chińskim astronautom już wcześniej udało się uzyskać na orbicie nasiona rzodkiewnika. Celem jest teraz uzyskanie nasion ryżu i opracowanie wstępnych zaleceń do jego hodowli w przestrzeni.

Na orbicie rośliny muszą się mierzyć z niemałym wyzwaniem, jakim jest mikrograwitacja. Wśród pojawiających się problemów można wymienić opóźnione kwitnienie, obniżoną produkcję nasion i gorszą ich jakość. Co więcej, do tej pory w kosmosie udało się uzyskać nasiona tylko kilku gatunków, w tym rzepaku, pszenicy i grochu - przypomina Agencja.

Więcej informacji:

https://english.cas.cn/newsroom/mutimedia_news/202208/t20220831_313378.shtml (PAP)

autor: Marek Matacz

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera