Kardiolodzy chcą zbadać przydatność metforminy w leczeniu choroby niedokrwiennej serca

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wpływ metforminy na chorobę niedokrwienną serca zbadają kardiolodzy z Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Liczą na to, że może ona zapobiegać ponownej interwencji wieńcowej.

Kardiolodzy z Wojskowego Instytutu Medycznego - Państwowego Instytutu Badawczego w finansowanym przez Agencję Badań Medycznych (ABM) badaniu oceniają wpływ metforminy zastosowanej u pacjentów bez cukrzycy na ryzyko przeprowadzenia ponownej interwencji wieńcowej, czyli implantacji stentu po wcześniejszej skutecznej przezskórnej rewaskularyzacji z powodu ostrego zespołu wieńcowego.

Jak podała ABM w komunikacie prasowym, metforminę stosuje się w leczeniu cukrzycy. Wskazała, że dotychczas nie było odpowiednich badań klinicznych oceniających wpływ metforminy na chorobę niedokrwienną serca. Są jednak przesłanki świadczące o korzyściach płynących dla układu sercowo-naczyniowego ze stosowania tego leku.

"Mechanizm działania metforminy, polegający na zmniejszaniu gotowości prozakrzepowej, działaniu przeciwzapalnym, modyfikacji znanych czynników ryzyka, a być może przede wszystkim poprawie ekonomii energetycznej komórek narażonych na stres niedokrwienny, może zmniejszać ryzyko w badanej grupie chorych" - powiedział cytowany w komunikacie ABM koordynator badania, dr n. med. Piotr Kwiatkowski.

Dotychczasowe badania dają obiecujące wyniki - wskazują na istotną redukcję zawałów serca w grupie chorych przyjmujących ten lek (nawet do 33 proc.), ale są one zbyt skromne, by na ich podstawie wyciągać jednoznaczne wnioski. "Mamy nadzieję, że nasze badanie będzie stanowić odpowiedź na powstałe pytania i pozwoli na otwarcie nowych możliwości terapeutycznych" – powiedział dr Kwiatkowski.

ABM przypomina, że połowę zgonów w Polsce powodują choroby układu sercowo-naczyniowego, a starzejąca się populacja stawia przed lekarzami kolejne wyzwania. Dlatego poszukiwane są nowe metody, by zapobiec ponownej interwencji wieńcowej.

"Choroba wieńcowa jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w Polsce. Jest to schorzenie, w którym z powodu zwężeń w tętnicach wieńcowych do mięśnia sercowego dociera niedostateczna w stosunku do aktualnych potrzeb metabolicznych ilość utlenowanej krwi. Powoduje to zaburzenia pracy serca i prowadzi do groźnych powikłań takich jak zawał serca" - zwróciła uwagę ABM.

W komunikacie przypomniano, że leczenie choroby wieńcowej jest długotrwałe, wymaga zmiany stylu życia i długotrwałego stosowania wielu leków, m.in. obniżających ciśnienie tętnicze, regulujących poziom cholesterolu, rozszerzających naczynia wieńcowe czy przeciwpłytkowych. Przypomniano, że w niektórych przypadkach konieczna jest także rewaskularyzacja wieńcowa, czyli przywrócenie normalnego przepływu krwi w zwężonym naczyniu wieńcowym poprzez wprowadzenie stentu lub wykonanie operacji pomostowania aortalno-wieńcowego (by-pass).

Obecnie do badania prowadzona jest rekrutacja pacjentów, którzy nie chorują na cukrzycę i nie przyjmowali dotąd leków hipoglikemizujących – obniżających poziom glikemii, w wieku powyżej 18 lat, u których wykonano przezskórną pełną i skuteczną rewaskularyzację co najmniej jednego naczynia wieńcowego z powodu ostrego zespołu wieńcowego. Planowana jest rekrutacja ok. tysiąca pacjentów.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Szopa: warto, aby joga była oparta na dowodach naukowych

  • Adobe Stock

    Potencjał jogi w profilaktyce i leczeniu jest wielki, co pokazują badania

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera