Historia i kultura

Artykuł o badaniach Dagmary Sochy najczęściej czytanym tekstem w Science News w 2022 roku

Dagmara Socha w czasie oględzin mumii dziecka z Ampato. Fot. D. Socha
Dagmara Socha w czasie oględzin mumii dziecka z Ampato. Fot. D. Socha

Artykuł o badaniach mgr Dagmary Sochy z Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego był najczęściej czytanym tekstem w Science News w 2022 roku - informuje UW.

Publikacja zatytułowana "A special brew may have calmed Inca children headed for sacrifice" Bruce'a Bowera dotyczy wyników badań, które zostały opublikowane w kwietniu 2022 roku w czasopiśmie "Journal of Archaeological Science: Reports" pt. "Ritual drug use during Inca human sacrifices on Ampato mountain (Peru): Results of a toxicological analysis". Pierwszą autorką tego artykułu jest Dagmara Socha.

Badaczka z UW opisuje badania toksykologiczne próbek pobranych od mumii dwójki dzieci złożonych przez Inków w ramach ofiary capacocha na szczycie wulkanu Ampato w Peru. "Analizy włosów i paznokci wykazały obecność harminy oraz harmaliny, pochodzących prawdopodobnie z lian z rodzaju Banisteriopsis. Inny wykryty związek to kokaina, która jest efektem żucia liści koki przez ofiary rytuału" - informuje uczelnia w mediach społecznościowych.

Badania były realizowane dzięki współpracy pomiędzy Centrum Badań Andyjskich UW, Uniwersytetem Katolickim im św. Marii w Arequipie (UCSM) oraz Katedrą Medycyny Sądowej CM Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jest to kolejny z serii artykułów dotyczących badań bioarcheologicznych ofiar capacocha realizowany we współpracy z Muzeum Sanktuariów Andyjskich UCSM.

O badaniach Dagmary Sochy pisaliśmy tutaj.

Science News to amerykański dwutygodnik poświęcony nauce i technologii, prezentujący w sposób popularny nowe wyniki badań, np. opublikowane w pismach naukowych. Ukazuje się od ponad wieku, od 1922 r. 

Nauka w Polsce

bar/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera