Nauka dla Społeczeństwa

22.02.2024
PL EN
29.03.2023 aktualizacja 29.03.2023

Artykuł o badaniach Dagmary Sochy najczęściej czytanym tekstem w Science News w 2022 roku

Dagmara Socha w czasie oględzin mumii dziecka z Ampato. Fot. D. Socha Dagmara Socha w czasie oględzin mumii dziecka z Ampato. Fot. D. Socha

Artykuł o badaniach mgr Dagmary Sochy z Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego był najczęściej czytanym tekstem w Science News w 2022 roku - informuje UW.

Publikacja zatytułowana "A special brew may have calmed Inca children headed for sacrifice" Bruce'a Bowera dotyczy wyników badań, które zostały opublikowane w kwietniu 2022 roku w czasopiśmie "Journal of Archaeological Science: Reports" pt. "Ritual drug use during Inca human sacrifices on Ampato mountain (Peru): Results of a toxicological analysis". Pierwszą autorką tego artykułu jest Dagmara Socha.

Badaczka z UW opisuje badania toksykologiczne próbek pobranych od mumii dwójki dzieci złożonych przez Inków w ramach ofiary capacocha na szczycie wulkanu Ampato w Peru. "Analizy włosów i paznokci wykazały obecność harminy oraz harmaliny, pochodzących prawdopodobnie z lian z rodzaju Banisteriopsis. Inny wykryty związek to kokaina, która jest efektem żucia liści koki przez ofiary rytuału" - informuje uczelnia w mediach społecznościowych.

Badania były realizowane dzięki współpracy pomiędzy Centrum Badań Andyjskich UW, Uniwersytetem Katolickim im św. Marii w Arequipie (UCSM) oraz Katedrą Medycyny Sądowej CM Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jest to kolejny z serii artykułów dotyczących badań bioarcheologicznych ofiar capacocha realizowany we współpracy z Muzeum Sanktuariów Andyjskich UCSM.

O badaniach Dagmary Sochy pisaliśmy tutaj.

Science News to amerykański dwutygodnik poświęcony nauce i technologii, prezentujący w sposób popularny nowe wyniki badań, np. opublikowane w pismach naukowych. Ukazuje się od ponad wieku, od 1922 r. 

Nauka w Polsce

bar/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024