Osoby, które późno wstają i są aktywne do nocy mają gorsze nawyki żywieniowe od „rannych ptaszków” - takie wyniki badań naukowców z uniwersytetu we Florencji przedstawiono na odbywającym się w tym mieście kongresie włoskiego stowarzyszenia specjalistów w dziedzinie odżywiania.
Zespół ekspertów zaprezentował rezultaty badań, przeprowadzonych na grupie osób w różnym wieku. Przebadali oni wpływ chronotypu, czyli cechy osobniczej, która wiąże się z preferencją czasu aktywności - bardziej poranną lub wieczorną - na budowę ciała, nawyki żywieniowe i ryzyko kardiometaboliczne.
Badania wykazały, że osoby z chronotypem wieczornym, a więc bardziej aktywne do późnej pory, spożywają w posiłkach, i to zarówno na obiad, jak i na kolację, znacznie więcej kalorii niż osoby, które wcześnie wstają.
Tzw. nocne marki charakteryzuje też - jak ustalili badacze - dieta bardziej bogata w węglowodany i tłuszcze, co wynika z tego, że częściej spożywają słodzone napoje, fast food i słodycze.
W konkluzji zaznaczono, że badania powiązały osoby preferujące późną aktywność z gorszymi nawykami żywieniowymi, jeśli chodzi o jakość diety, porę spożywania posiłków, dzienną liczbę kalorii, ilość tłuszczu i węglowodanów.
Poza tym u nocnych marków stwierdzono niższy poziom kwasu foliowego i witaminy w B12. (PAP)
sw/ adj/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.