Łódź/ Ruszają zajęcia Instytutu Kreatywnej Biologii Uniwersytetu Łódzkiego dla uczniów i nauczycieli

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Instytut Kreatywnej Biologii Uniwersytetu Łódzkiego rozpocznie w listopadzie cykl zajęć dla uczniów i nauczycieli. Jak zapewniają naukowcy, jego uczestnicy podczas bezpłatnych wykładów i warsztatów nie będą się nudzić i doświadczą tego, czego nie zobaczą w szkole.

Instytut Kreatywnej Biologii to projekt realizowany na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. To interdyscyplinarne przedsięwzięcie, którego głównym celem jest popularyzacja nauki: osiągnięć naukowych, aktualnych trendów badawczych i przybliżenie pracy polskich naukowców. Wszystko ma zostać przekazane podczas zajęć, na których – jak podkreślają biolodzy UŁ - nikt nie będzie się nudził.

Zajęcia organizowane są przede wszystkim z myślą o uczniach szkół ponadpodstawowych województwa łódzkiego i województw sąsiadujących, którzy interesują się naukami przyrodniczymi, biomedycznymi i ekologią, a także do nauczycieli biologii, chcących poszerzyć swoje horyzonty i być na bieżąco z tym, co dzieje się w naukach biologicznych.

"Podczas zajęć dotykamy różnych obszarów nauk biologicznych takich jak: mikrobiologia, biologia molekularna, biologia komórki, biochemia, fizjologia, biofizyka, ekologia i ochrona środowiska a także badanie bioróżnorodności" - wyjaśnił dr Mariusz Krupiński z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu w piątkowe popołudnia. W ich ramach organizowane są zarówno wykłady, także w formie online, jak i warsztaty eksperymentalne.

Zajęcia odbywają się na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska, a w cieplejszych miesiącach także terenowo: w Muzeum Przyrodniczym UŁ, Lesie Łagiewnickim i Ogrodzie Dydaktycznym WBIOŚ.

"W ramach zajęć młodzież otrzymuje indeksy, w których może zaznaczać obecność na zajęciach i dzięki temu wziąć udział w konkursie z nagrodami. Drugi konkurs będzie obejmował materiały multimedialne – filmy i kolaże zdjęć na Instagram, które młodzież zrealizuje w trakcie zajęć" - dodał dr Krupiński.

W ramach tegorocznej edycji IKB odbędzie się osiem spotkań zaplanowanych od listopada br. do czerwca 2024 r. Aby wziąć udział w wykładach i warsztatach należy zarejestrować się na stronie www.ikb.uni.lodz.pl.

"Liczba miejsc jest ograniczona. W wykładach może wziąć udział nawet 150 osób, jednak warsztaty, w zależności od tematu, organizowane są dla 10-25 osób. W razie dużego zainteresowania uczestników, jesteśmy w stanie tak dostosować zajęcia, żeby wszyscy chętni wzięli w nich udział" – tłumaczył dr Krupiński.

Uroczysta inauguracja połączona z wykładem prof. Katarzyny Dzitko pt. "Komórka w komórce czy koń trojański" odbędzie się w piątek 24 listopada.

Projekt został dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna Odpowiedzialność Nauki II". (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Stacja w Kosewie. Źródło: PAN

    PAN: hodowla jeleniowatych w Kosewie nie służyła celom naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: potrzebujemy nowych przepisów odnośnie GMO

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera