Nauka dla Społeczeństwa

03.05.2024
PL EN
11.05.2023 aktualizacja 11.05.2023

Chorwacja/ Na dnie morza odnaleziono drogę, która ma 7 tys. lat

Źródło: Sveučilište u Zadru Źródło: Sveučilište u Zadru

Liczącą 7 tys. lat drogę znaleźli archeologowie podczas podwodnych badań na wyspie Korčula w południowej Dalmacji - poinformował Uniwersytet w Zadarze (Chorwacja).

Droga, odkryta w trakcie badań zatopionego stanowiska neolitycznego Soline na adriatyckiej wyspie Korčula, była pokryta pokładami mułu. Po ich odsunięciu oczom badaczy ukazały się starannie ułożone kamienne płyty, tworzące drogę o szerokości 4 m. Dawniej łączyła ona sztucznie utworzoną wyspę - prehistoryczną osadę kultury Hvar - z wybrzeżem wyspy Korčula - informuje Uniwersytet w Zadarze (Sveučilište u Zadru) w mediach społecznościowych.

Osada, znajdująca się ok. 70 m od brzegu, miała kształt siedmiokąta i otaczał ją kamienny mur. We wcześniejszych sezonach archeologom udało się odnaleźć ceramikę, noże krzemienne i kościane narzędzia. Po analizie radiowęglowej zachowanego drewna, osada została datowana na ok. 4900 lat przed Chrystusem.

Archeolodzy prowadzą również badania na zachodnim krańcu wyspy Korčula, w okolicach miejscowości Vela Luka. Udało się tu odkryć istnienie osady podobnej do stanowiska Soline - na głębokości 4-5 m. Na miejscu znaleziono neolityczne artefakty - krzemienne ostrza, kamienne topory oraz fragmenty kamieni młyńskich.

Zdjęcia i film z podwodnych badań archeologicznych można zobaczyć tutaj.(PAP)

Nauka w Polsce - Magdalena Barcz

bar/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024