gdańsk university of technology

Dr Tomasz Swebocki, prof. PG, prof. Jacek Ryl, mgr Angelika Łepek. Fot. Łukasz Głowala / Politechnika Gdańska

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali nowe biomateriały na bazie żelatyny

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali eutektożele na bazie żelatyny, które mogą znaleźć zastosowanie m.in. w leczeniu trudno gojących się ran oraz w systemach kontrolowanego uwalniania leków - podała uczelnia.

  • Doktorantka Izabela Malinowska i prof. Anna Zielińska-Jurek. Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska
    Technologia

    Badaczka z PG stworzyła farbę hybrydową, chroniącą przed rozwojem patogenów

    Na Politechnice Gdańskiej opracowano farbę i gładź szpachlową o właściwościach samoczyszczących i biobójczych. Naukowcy liczą, że wynalazek sprawdzi się m.in. w szpitalach, przychodniach i szkołach.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Naukowcy z PG odzyskują krzem z modułów fotowoltaicznych

    Czysty krzem ze zużytych modułów fotowoltaicznych potrafią odzyskać naukowcy z Politechniki Gdańskiej w warunkach laboratoryjnych. Teraz zbadają, czy opracowaną przez nich technologię można wdrożyć na skalę przemysłową.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Poliuretan z kukurydzy dzięki naukowcom z PG

    Na Politechnice Gdańskiej powstała metoda wytwarzania z kukurydzy substancji niezbędnych do produkcji poliuretanów. To ważna dla przemysłu grupa związków, które obecnie otrzymuje się z przetwarzania ropy naftowej.

  • Na zdjęciu od lewej: dr inż. Piotr Patrosz, dr inż. Paweł Załuski, mgr inż. Marcin Bąk. Fot. mat WIMiO
    Technologia

    Naukowcy z PG opracowali nowy typ skrzyni biegów

    Zespół z Politechniki Gdańskiej kierowany przez dr inż. Piotra Patrosza stworzył nowego rodzaju skrzynię biegów dla pojazdów rolniczych i maszyn roboczych. Dzięki niej napęd działa sprawniej, a zużycie paliwa maleje.

  • Od lewej: dr inż. Maciej Sienkiewicz, Aleksandra Myślak, mgr inż. Edyta Piłat, mgr inż. Karolina Gwizdała, Zuzanna Cemka, mgr inż. Paweł Szarlej oraz mgr inż. Przemysław Gnatowski. Fot. Dawid Linkowski/PG
    Zdrowie

    Polimery powstające w PG pomogą w nowoczesnym leczeniu

    Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują nad materiałami do tworzenia nowego typu opatrunków i uwalniających leki czy regenerujących tkanki implantów. Będzie je przy tym można dopasowywać do potrzeb danego pacjenta.

  • Prototyp pięciofazowego generatora. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
    Technologia

    Specjaliści z Politechniki Gdańskiej opracowali nowy typ generatora prądu

    Grupa specjalistów z Politechniki Gdańskiej opracowała nowatorski generator prądu przeznaczony np. do elektrowni wiatrowych czy wodnych. Po pierwsze nie wymaga drogich magnesów trwałych, a po drugie jest dużo bardziej niezawodny, niż obecne modele.

  • Fot. Bartosz Bańka / Politechnika Gdańska
    Zdrowie

    Naukowcy z PG pracują nad związkami, które pomogą opracować lek na COVID-19

    Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują nad otrzymaniem nowych związków blokujących działanie enzymów odgrywających kluczową rolę w procesie namnażania koronawirusa SARS-CoV-2. "Potencjalny lek mógłby być stosowany w początkowej fazie choroby i dzięki czemu uniemożliwić jej rozwój do ciężkiej postaci" - powiedział PAP, kierownik zespołu z PG prof. Sebastian Demkowicz.

  • Źródło: Fotolia
    Kosmos

    Politechnika Gdańska w sieci pomiarów jasności nieba i zanieczyszczenia światłem

    Gdańska uczelnia techniczna jako pierwsza w Polsce dołączyła do międzynarodowej sieci pomiaru jasności nieba Globe at Night - Sky Brightness Monitoring Network. Sieć obejmuje 64 czujniki do długoterminowego monitoringu umieszczone w 19 krajach.

Najpopularniejsze

  • Fot: Komputer kwantowy ODRA-5 na Politechnice Wrocławskiej. Źródło: W. Bożejko

    Prof. Bożejko: język programowania komputerów kwantowych jest wciąż bardzo siermiężny

  • Kosmiczny schron z ubrań i wody. Rutczyńska: z promieniowaniem w kosmosie nie ma żartów

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: młodzież ma za mało dopaminy

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Głaskanie kota nie zawsze poprawia nastrój w stresujących sytuacjach

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

Źródło: Jakub Włodarczyk

Misja IGNIS/ Po ponad roku w kosmosie na Ziemię wróciły pierwsze próbki polimerowych nośników leków

Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera