Fot. Adobe Stock

Ekspertka: między cukrem trzcinowym i białym - znak równości

Cukier trzcinowy to wciąż sacharoza, czyli ta sama cząsteczka, która zawarta jest w cukrze białym. Na ich tle syrop glukozowo-fruktozowy nie jawi się wcale jako „zdrowsza” alternatywa – wyjaśnia dr Katarzyna Wolnicka, specjalistka w dziedzinie dietetyki i edukacji żywieniowej z Instytutu Zrównoważonego Żywienia.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Badania: zbyt restrykcyjna dieta może skutkować depresją

    Zbyt restrykcyjna dieta może skutkować depresją albo nasilać jej objawy, szczególnie u mężczyzn - wynika z najnowszych badań. Wcześniejsze obserwacje sugerowały, że jest raczej odwrotnie – odchudzanie się sprzyja poprawie nastroju. Wiele zależy jednak od tego, jaką wybierzemy dietę.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Włochy/ Profesor kardiologii: w telewizji kulinarna rywalizacja zamiast rad, jak zdrowo jeść

    Emerytowany profesor kardiologii Uniwersytetu w Ferrarze, Roberto Ferrari, zajmujący się też kwestią związku między odżywianiem a stanem serca, powiedział PAP, że w coraz popularniejszych programach telewizyjnych na temat gotowania brakuje często kluczowej wiedzy o tym, jak zdrowo jeść.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Czarna fasola i ciecierzyca kontra choroby serca i cukrzyca

    Szklanka czarnej fasoli lub ciecierzycy dziennie poprawia metabolizm i sprzyja zdrowiu serca - twierdzą eksperci w dziedzinie diety i zdrowia. O wnioskach z nowych badań poinformowali podczas konferencji “Nutrition 2025” w Orlando (USA).

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    ASCO: w raku jelita grubego ćwiczenia oraz dieta są tak samo ważne jak terapia

    Podczas kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego (ASCO) w Chicago opublikowano badania, z których wynika, że w raku jelita grubego ćwiczenia oraz dieta są tak samo ważne jak terapia. Zdaniem naukowców powinny być one „przepisywane” pacjentom onkologicznym podobnie jak leki.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Dietetycy o jedzeniu w szkole: śniadanie zamiast pieniędzy na przekąski z automatu

    Co trzeci polski uczeń ma nadwagę i łatwy dostęp do bogatych w cukry, sól i tłuszcze przekąsek z automatów w szkołach. Dietetyk kliniczny z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego dr hab. Dominika Maciejewska-Markiewicz zachęca do przygotowywania dzieciom zdrowych posiłków i niedawania im pieniędzy na przekąski.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Eksperci: różnorodność kolorystyczna na talerzu to bogactwo składników odżywczych

    Spożywanie warzyw i owoców o różnych kolorach może przyczynić się do poprawy zdrowia i zapobiegania wielu chorobom – podkreślają dietetycy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Ich zdaniem różne kolory oznaczają różnorodność substancji odżywczych, takich jak witaminy, minerały oraz tzw. fitochemikalia.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Zbadano, co decyduje o akceptacji alternatywnych źródeł białka

    Aprobata ze strony bliskich, przekonanie o pozytywnym wpływie białek roślinnych na zdrowie, a także poziom umiejętności kulinarnych - to niektóre czynniki decydujące o akceptacji alternatywnych źródeł białka. Analizę dotychczasowych badań na ten temat przeprowadzili naukowcy m.in. z Uniwersytetu SWPS.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Badania: wczesne miesiączkowanie może powodować niekorzystna dieta

    Niekorzystna dieta, obfitująca w wysoce przetworzoną żywność, może wpływać na zbyt wczesne rozpoczęcie miesiączkowania u dorastającej dziewczynek – wykazały badania amerykańskie. Zbyt wczesna miesiączka jest niekorzystna, zwiększa u kobiet ryzyko wielu groźnych schorzeń, np. nowotworów.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Badania: żywność ultraprzetworzona może zwiększać ryzyko przedwczesnego zgonu

    Spożywanie zbyt dużej ilości żywności ultraprzetworzonej (UPF) może zwiększać ryzyko przedwczesnego zgonu – sugerują badania w ośmiu krajach na świecie. Nie wiadomo jednak, z czym może to być związane: z używanymi w nich substancjami czy dlatego, że zawiera ona zbyt dużo tłuszczu, cukru i soli.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Popularyzatorzy Nauki poszukiwani; rusza XXI edycja konkursu

  • Uznański-Wiśniewski: każdy dzień noszenia polskiej flagi na orbicie był ogromną dumą

  • Polski astronauta wrócił do kraju

  • Prof. Wojdacz: polska epigenetyka rośnie w siłę, ale potrzebujemy więcej młodych naukowców

  • Ekspert: Polska ma nie tylko bursztyny, ale i złoto, szafiry, minerały promieniotwórcze

  • , 25.06.2025. Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie. W ramach misji Axiom-4 rakieta zabrała czwórkę astronautów, w tym Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). PAP/Leszek Szymański

    Indie/ Naukowcy: udział w misji Ax-4 to kolejny krok w realizacji strategii kosmicznej kraju

  • Naukowcy ustalili, które formy ruchu łagodzą objawy bezsenności lepiej niż leki i psychoterapia

  • WHO: ponad 211 tys. przypadków cholery odnotowano na świecie do maja 2025 r.

  • Superbakterie mogą zabić miliony ludzi i kosztować globalną gospodarkę ok. 1,7 bln dol. rocznie

  • Naukowcy: średniowieczna medycyna była całkiem zaawansowana

Warszawa, 24 .07.2025. Członek załogi Axiom-4 dr Sławosz Uznański-Wiśniewski na wspólnej konferencji prasowej z premierem Donaldem Tuskiem w KPRM w Warszawie. PAP/Rafał Guz

Polski astronauta wrócił do kraju

Po ponad tygodniu od zakończenia misji IGNIS astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił w czwartek do kraju. W hali przylotów warszawskiego lotniska czekali na niego pasjonaci kosmosu i media. Po południu spotkał się zaś z premierem, który zapowiedział starania o utworzenie w Polsce ośrodka ESA.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera