Jak sugerują wyniki niewielkiego badania, zsynchronizowana z aktywnością mózgu elektryczna stymulacja mięśni osób po udarze podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych poprawiła funkcjonowanie ich ramion w porównaniu ze zwykłą rehabilitacją – informują badacze w portalu MedRxiv, zawierającym nierecenzowane prace naukowe.
Opaskę ortopedyczną do elektrostymulacji mięśni zwierząt – w tym koni, psów lub kotów potrzebujących fizjoterapii opracowali studenci z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Urządzenie ma umożliwić opiekunom czynny udział w rehabilitacji podopiecznych – pod kontrolą weterynarza, ale w miejscu ich przebywania.
Dla osób po udarze, wypadkach lub z chorobami nerwowo-mięśniowymi - egzoszkielet rehabilitacyjny ręki wydrukowany w 3D pomoże ćwiczyć ruchy stawów barkowego i łokciowego. Do automatycznej analizy błędów pacjenta inżynierowie, programiści i fizjoterapeuci wykorzystają sztuczną inteligencję.
Nie ma dziedziny medycyny, w której rehabilitacja nie odgrywałaby, mniejszej lub większej, roli; im wcześniej jest wdrożona tym lepiej – podkreśla specjalista rehabilitacji ruchowej prof. Witold Rongies.
Terapia oparta na grze wideo pomaga pacjentom po udarze poprawić ich zdolności motoryczne, oszczędzając czas terapeuty i zmniejszając koszty leczenia - informuje pismo "eClinicalMedicine".
Przenośny, lekki egzoszkielet, który pomaga zarówno w chodzeniu, jak i w bieganiu opracowali specjaliści z USA – informuje „Science”.
Grę rehabilitacyjną opartą na wirtualnej rzeczywistości chcą stworzyć naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Opracowali oni już swój własny system umieszczanych na ciele czujników, które pozwalają odwzorowywać na komputerze ruch ciała osoby ćwiczącej.