Fot. Adobe Stock

"Czystość" genetyczna zagrożonych gatunków? Niekoniecznie! Międzygatunkowe wymiany genów pomocne w walce z patogenami

Wśród zwierząt regułą jest “międzygatunkowa wymiana genów” i korzystanie z rozwiązań genetycznych wypracowanych przez inne gatunki - pokazują badania naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego. A takie spojrzenie kwestionuje tradycyjny w ochronie zagrożonych gatunków nacisk na utrzymywanie "czystości" genetycznej.

  • Autor: Piotr Chyży. Źródło: UW
    Życie

    Syntetyczne ryboprzełączniki szansą na nowe terapie przeciwbakteryjne

    Naukowcy z UW we współpracy z kolegami z Japonii prowadzą badania nad ryboprzełącznikami - segmentami RNA, które kontrolują produkcję białek w bakteriach. Ich badania mogą w przyszłości zaowocować nowymi strategiami walki z opornością mikroorganizmów na antybiotyki.

  • prof. Jacek Jemielity, źródło: Centrum Transferu Technologii i Wiedzy UW
    Zdrowie

    Polacy opracowali nową modyfikację mRNA

    Nową modyfikację mRNA opracował zespół polskich badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z kilkoma innymi jednostkami. Modyfikacja może mieć kluczowe znaczenie dla rozwoju współczesnej medycyny, m.in. terapii celowanych, leczenia chorób rzadkich czy szczepionek przeciwnowotworowych.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Badanie: ważne monitorowanie różnorodności genetycznej w miarę zmian klimatu

    Dla ochrony roślin i zwierząt ważne staje się monitorowanie zmian, jakie zachodzą w genomach poszczególnych gatunków wraz ze zmianami klimatu, szczególnie na obszarach najbardziej suchych i ciepłych - uważają badacze z międzynarodowego zespołu, w tym z Polski.

  • Fot. materiały prasowe
    Zdrowie

    Zaawansowana matematyka nadzieją dla pacjentów z niedokrwistością Fanconiego

    Niedokrwistość Fanconiego to bardzo rzadka choroba o podłożu genetycznym. Z uwagi na małą liczbę chorych, trudno jest przeprowadzać badania kliniczne na jej temat. Naukowcy z międzynarodowego zespołu proponują zastosować zaawansowaną matematykę przy zbieraniu od ograniczonej liczby pacjentów dużej ilości i różnego rodzaju danych genetycznych i zdrowotnych.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Opracowana z udziałem Polaków metoda syntezy nukleotydów ułatwia badania nad związkami o potencjale terapeutycznym

    Międzynarodowy zespół badaczy, z udziałem naukowców z UW, opisał nową metodę syntezy nukleotydów, czyli związków będących podstawowymi składnikami DNA i RNA oraz odgrywających kluczową rolę w sygnalizacji komórkowej i komórkowych procesach energetycznych.

  • Adobe Stock
    Życie

    Interakcje dalekiego zasięgu podczas zwijania genomu

    Nowy mechanizm zwijania genomu u muszek owocowych odkrył międzynarodowy zespół z udziałem Polaków. Elementy genomu łączą się w pary pomimo znacznych odległości, tworząc metapętle. Geny z nimi związane odpowiadają za ważne procesy rozwoju neuronalnego.

  • Fot. materiały prasowe

    W epoce brązu na terenach obecnej Polski i Ukrainy odbywały się wielkie migracje

    W epoce środkowego brązu na tereny dzisiejszej Polski i Ukrainy napływały liczne fale migracji – piszą polscy naukowcy na łamach „Nature Communications”. Ich ślady odczytywane są dzięki nowym badaniom genetycznym.

  • Fot. Adobe Stock

    Poznań/ Przełomowe badania polskich naukowców dot. społeczeństwa państwa Piastów

    W V wieku n.e. zakończyły się zasadnicze procesy demograficzne kształtujące strukturę genetyczną populacji zamieszkującej w X-XII wieku n.e. obszar współczesnej Polski. Do ukształtowania się struktury genetycznej mieszkańców państwa Piastów nie była konieczna żadna dodatkowa migracja mająca miejsce po V wieku n.e. – wynika z badań naukowców pod kierownictwem prof. Marka Figlerowicza.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Naukowiec: geny człowieka nie nadążają z adaptacją do współczesnej diety

    Funkcjonowanie ludzkiego organizmu jest wynikiem ewolucji. Zwykle ludzki genom adaptuje się do zmian w środowisku tysiące lat, jednak tylko w ostatnich 50 lat życie człowieka, w tym jego dieta, zmieniło się tak radykalnie, że ogół populacji nie zdążył się jeszcze przystosować i nie radzi sobie z chorobami wynikającymi ze stylu życia - uważa prof. Carsten Carlberg.

Najpopularniejsze

  • 06.08.2021. Prof. dr hab. Justyna Olko – historyczka, socjolingwistka i antropolożka; dyrektorka Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. PAP/Albert Zawada

    Prof. Olko: możemy mieć kilka języków ojczystych, w tym też te lokalne i oficjalnie nieuznane

  • Dzięki polskim badaczom można zobaczyć komórki oka, które właśnie coś widzą

  • Warszawa/ Zainaugurowano trzy polskie projekty Teaming for Excellence

  • Cykl "Zapytaj fizyka" ma już dekadę; rocznicowa debata - już 25 lutego na FUW

  • Lekarz trycholog: mamy dwa nowe obiecujące leki przeciwko łysieniu

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: w dekarbonizacji europejskiej gospodarki wykorzystanie wodoru nie przekroczy 10 proc.

  • Egipt/ Odkryto grobowiec faraona Totmesa II; pierwsze takie odkrycie od ponad 100 lat

  • Naukowcy znaleźli w mózgu „obwody kreatywności”

  • Teleskop Jamesa Webba będzie obserwował zbliżającą się do Ziemi asteroidę

  • Milimetrowy kryształ mieści gigabit informacji

Fot. Adobe Stock

Dr hab. Mastalerz-Migas: w tym sezonie grypa uderza z ogromną siłą

Epidemia grypy w poszczególnych sezonach przebiega falami – w jednym zakażeń jest mniej, w innym więcej. W tym sezonie mamy „armagedon”. I choć wydaje się, że fala zakażeń zaczyna opadać, to do końca epidemii wciąż daleko – powiedziała konsultant krajowa medycyny rodzinnej dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera