muzeum archeologiczne w krakowie

Fot. Adobe Stock

Kraków/ Opowieść o polskich pionierach badań starożytnego Egiptu na wystawie Muzeum Archeologicznego

Na wystawie przypominamy, że polska egiptologia rozpoczęła się na początku XX wieku razem z dokonaniami Tadeusza Smoleńskiego. Był to wysokiej klasy naukowiec, który sprawił, że w świecie egiptologicznym Polska mogła zaistnieć jeszcze w czasie, kiedy była pod zaborami - mówi o ekspozycji "Śladami polskich pionierów badań starożytnego Egiptu" jej współtwórca prof. Andrzej Urbanik.

  • Fot. Fotolia

    Kraków/W Muzeum Archeologicznym będzie remont instalacji grzewczej

    W krakowskim Muzeum Archeologicznym przeprowadzona zostanie pierwsza od kilkudziesięciu lat modernizacja centralnego ogrzewania. Remont, który rozpocznie się po Wielkanocy, wiąże się z koniecznością zabezpieczenia i wywiezienia kilku tysięcy eksponatów oraz zamknięciem ekspozycji.

  • Szal jedwabny - stan po konserwacji. Fot. A.Susuł

    Unikalne egipskie tkaniny na tapecie

    Kilkadziesiąt szat islamskich i starożytnych egipskich lnianych bandaży oraz całunów znajduje się w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Ten rzadki zbiór poddawany jest obecnie intensywnej konserwacji.

  • Egipski design króluje w Krakowie

    Każdego dnia wakacji Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza dzieci i młodzież do udziału w warsztatach. Dotychczas największą popularnością cieszyły się zajęcia o tematyce egipskiej – informują muzealnicy.

  • Egipski design króluje w Krakowie

    Każdego dnia wakacji Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza dzieci i młodzież do udziału w warsztatach. Dotychczas największą popularnością cieszyły się zajęcia o tematyce egipskiej – informują muzealnicy.

  • Fot. Agnieszka Susuł

    Unikatowa peruwiańska opaska ceremonialna na wystawie w Krakowie

    Tkaninę pochodzącą z grobu przedstawiciela kultury Chancay (lata 1000-1476), odkrytą na nekropolii w Ancón w rejonie centralnego wybrzeża Peru, można obejrzeć do końca marca w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

  • Fot. materiały prasowe

    Nietypowe naczynia ze starożytnego kurhanu w Krakowie

    Oryginalnie zdobione gliniane dzbany sprzed 3,5 tysiąca lat można oglądać na nowej wystawie z cyklu „Zabytek miesiąca” w krakowskim Muzeum Archeologicznym do końca lutego br. Naczynia pochodzą z rejonów odległych od Małopolski.

  • XIII–wieczna buława na wystawie w Krakowie

    Głowicę buławy odlanej z brązu, będącej świadectwem najazdu tatarskiego na Polskę pod koniec XIII wieku, można oglądać w krakowskim Muzeum Archeologicznym do 28 września br.

  • Wystawa o początkach łucznictwa w Krakowie

    Najefektowniejsze elementy ekwipunku łuczników liczące ponad 4 tysięcy lat można obejrzeć do 29 czerwca w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. To rzadko odkrywane przez archeologów tzw. płytki łucznicze.

  • Średniowieczne znalezisko na wystawie w Krakowie

    Aplikację heraldyczną odkrytą w Jaskini Ciemnej w Ojcowie w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej można zobaczyć na ekspozycji w Muzeum Archeologicznym w Krakowie w cyklu „Zabytek miesiąca”. Wystawa będzie czynna do 24 listopada br.

Najpopularniejsze

  • Warszawa, 24.07.2025. Polski astronauta, członek załogi misji Axiom-4 dr Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas powitania w Porcie Lotniczym im. Chopina na Okęciu w Warszawie, 24 bm. Polski astronauta wrócił do kraju na pokładzie specjalnego rządowego samolotu. PAP/Leszek Szymański

    Uznański-Wiśniewski: każdy dzień noszenia polskiej flagi na orbicie był ogromną dumą

  • Polski astronauta wrócił do kraju

  • Prof. Wojdacz: polska epigenetyka rośnie w siłę, ale potrzebujemy więcej młodych naukowców

  • Naukowcy o eksperymentach z misji IGNIS: nadchodzi najbardziej ekscytująca część

  • Falujący podolbrzym. Kiedy supermasywna czarna dziura oddziera gwiazdę z otoczki

  • , 25.06.2025. Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie. W ramach misji Axiom-4 rakieta zabrała czwórkę astronautów, w tym Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). PAP/Leszek Szymański

    Indie/ Naukowcy: udział w misji Ax-4 to kolejny krok w realizacji strategii kosmicznej kraju

  • Naukowcy ustalili, które formy ruchu łagodzą objawy bezsenności lepiej niż leki i psychoterapia

  • WHO: ponad 211 tys. przypadków cholery odnotowano na świecie do maja 2025 r.

  • Superbakterie mogą zabić miliony ludzi i kosztować globalną gospodarkę ok. 1,7 bln dol. rocznie

  • Naukowcy: średniowieczna medycyna była całkiem zaawansowana

Warszawa, 24.07.2025. Polski astronauta, członek załogi misji Axiom-4 dr Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas powitania w Porcie Lotniczym im. Chopina na Okęciu w Warszawie, 24 bm. Polski astronauta wrócił do kraju na pokładzie specjalnego rządowego samolotu. PAP/Leszek Szymański

Uznański-Wiśniewski: każdy dzień noszenia polskiej flagi na orbicie był ogromną dumą

Każdy dzień noszenia polskiej flagi na orbicie był ogromną dumą - powiedział polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który w czwartek przyleciał do Polski. Dodał, że byłby gotowy nadal reprezentować Polskę jako astronauta, jeśli będzie taka możliwość.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera