Gigantyczne fale będą coraz wyższe

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wprawdzie monstrualne fale, osiągające wysokość kilkupiętrowych budynków, pojawiają się na oceanie nieco rzadziej, niż przed 20 laty - ale jednocześnie stają się coraz wyższe – wynika z nowego badania brytyjskich naukowców, którego wyniki ukazały się w ”Scientific Reports”.

Zespół badaczy z brytyjskich: Uniwersytetu Southampton oraz Narodowego Centrum Oceanograficznego (NOC) po raz pierwszy wykorzystał długookresowe dane z dużej powierzchni oceanu, by zbadać dokładniej zjawisko tzw. fal wyjątkowych.

Za taką uznaje się falę, która staje się co najmniej dwa razy wyższa od typowych fal w aktualnych warunkach pogodowych. Obserwowano fale sięgające nawet ponad 30 metrów wysokości.

Naukowcy przeanalizowali dane z lat 1994-2016, zebrane przez 16 boj badawczych umieszczonych na powierzchni morza wzdłuż całego zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych.

Choć liczba zarejestrowanych fal gigantów znacznie różniła się w zależności od regionu czy pory roku, badacze ustalili, że przypadków monstrualnych fal było w ciągu analizowanych ponad 20 lat coraz mniej.

Alarmują jednak, że te, które się pojawiały, stawały się z biegiem czasu coraz wyższe w stosunku do otaczającej je powierzchni morza.

Analiza wykazała ponadto, że fale olbrzymy stają się wyższe – i częstsze – w miesiącach zimowych. Co ciekawe, coraz częściej zjawisko to występuje, gdy morze wokół jest spokojne i panują dobre warunki pogodowe.

"Trudno przewidzieć, kiedy może pojawić się fala wyjątkowa, ale lepsze zrozumienie, kiedy i w jaki sposób tworzy się to rzadkie zjawisko jest niezwykle ważne dla marynarzy, zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo statków, jak i kwestie ekonomiczne" – mówi Alex Cattrell z Uniwersytetu Southampton, który kierował badaniem.

Choć przez lata je lekceważono, albo wręcz uważano za legendy, obecnie poważnie podchodzi się do zagrożenia, jakim są dla żeglugi morskiej monstrualne fale. Mogą uszkadzać lub zatapiać nawet największe statki, zagrażają życiu marynarzy, a nawet ludzi na plażach i nabrzeżach.

Naukowcy uważają, że fale-giganty pojawiają się na całym świecie wielokrotnie każdego dnia. Podczas projektu MaxWave w 2004 roku satelity ESA namierzyły przez trzy tygodnie ponad dziesięć gigantycznych fal o wysokości ponad 25 metrów w okresie trzech tygodni.

Zespół planuje teraz wykorzystać tę samą metodę badawczą dla innych regionów świata, by lepiej zrozumieć fenomen wielkich fal i skuteczniej prognozować ich pojawianie się.

"Nasze badanie sugeruje, że należy brać pod uwagę zmienne geograficzne, sezonowe i roczne, a nie stale polegać na pojedynczym wskaźniku dla całego regionu" – podkreśla Meric Srokosz z NOC, który uczestniczył w badaniu.

Więcej tutaj: DOI: 10.1038/s41598-019-41099-z (PAP)

dwo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 15.09.2024 EPA/SPACE X

    USA/ Kapsuła statku kosmicznego Crew Dragon z astronautami powróciła na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Kanada/ Inwazyjne meduzy w jeziorach Kolumbii Brytyjskiej, wszystkie to samce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera