Pierwsze polskie wykopaliska na Bornholmie

Kościany grzebień. Foto: Janusz Janowski
Kościany grzebień. Foto: Janusz Janowski

W okolicach Roenne na Bornholmie (Dania) archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego i Bornholm Museum prowadzą szeroko zakrojono prace wykopaliskowe.

„Są to największe wykopaliska, jakie do tej pory miały miejsce na wyspie. Wśród znalezisk są pozostałości domów datowane od okresu neolitu po czasy wikingów we wczesnym średniowieczu” – poinformował PAP Janusz Janowski kierujący pracami badacz z Pracowni Skanerów 3D w Instytutu Archeologii UW.

W badaniach, które rozpoczęły się w lipcu i potrwają do końca sierpnia, uczestniczą zarówno polscy archeolodzy, jak i studenci z Instytut Archeologii UW oraz z Trondheim w Norwegii (Norwegian Univeristy of Science and Technology). Ponadto na stanowisku pracują wolontariusze z Danii oraz pracownicy lokalnego muzeum (Bornholms Museum). Obszar badany archeologiczne zajmuje powierzchnię 5 500 m kw.

Archeolodzy znaleźli do tej pory głównie pozostałości domów z okresu wikińskiego oraz początku epoki wczesnego średniowiecza. „Znajdujemy sporo ceramiki tzw. Baltic Ware, która pozwala określić wiek stanowiska na ten okres. W jamach zasobowych odnajdujemy wiele ciekawych znalezisk, wśród których są narzędzia kościane i przedmioty wykonane z metalu - należy wymienić srebrną monetę z czasów angielskiego króla Ethelreda II Bezradnego (968-1016)” – mówi Marta Bura, archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Najnowszym znaleziskiem jest trójdzielny grzebień wykonany z kości, który zostanie poddany w Kopenhadze szczegółowej konserwacji. Znaleziono go w warstwach datowanych na czasy wikińskie.

Poniżej archeolodzy natknęli się na ślady zarówno osady z epoki brązu i z czasów neolitu. Wyróżnili co najmniej 6 domostw, które okalały ogrodzenia.

Prace archeologiczne są prowadzone na zlecenie Regionskommune Bornholm.

Nie jest to pierwszy projekt polskich archeologów na Bornholmie. W czerwcu tego roku specjaliści z Pracowni Skanerów 3D z Instytutu Archeologii UW zadokumentowali pradziejowe ryty naskalne na stanowisku Medsebakke.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera