Uczelnie i instytucje

Umowa uczelni z gm. Dobrzeń Wielki ws. ochrony przeciwpowodziowej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Uniwersytet Opolski i gmina Dobrzeń Wielki podpisały umowę o współpracy w zakresie ochrony i kształtowania środowiska. Pierwszym etapem współpracy będzie stworzenie koncepcji zabezpieczeń przeciwpowodziowych gm. Dobrzeń Wielki.

Wójt gminy Henryk Wróbel zaznaczył, że podpisana we wtorek w rektoracie Uniwersytetu Opolskiego umowa to zwieńczenie półtorarocznej już nieformalnej dotąd współpracy, która zaczęła się tuż po powodzi 2010 r. W ramach dotychczasowej współpracy pracownicy uczelni i jej absolwenci np. zinwentaryzowali i stworzyli bazę wodno-melioracyjnych zasobów gminy.

„To bardzo profesjonalne, elektroniczne narzędzie przydatne przy gospodarowaniu zasobami wodnymi” – zapewnił wójt Dobrzenia Wielkiego.

Dr hab. Mirosław Wiatkowski z Samodzielnej Katedry Ochrony Powierzchni Ziemi - jednostki, która z ramienia UO podpisywała umowę wyjaśnił, że współpraca ma dotyczyć szeroko rozumianych zagadnień dotyczących ochrony i kształtowania środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem spraw gospodarki wodnej i ochrony przeciwpowodziowej czy gospodarki odpadami.

Kierownik Katedry prof. Czesława Rosik-Dulewska dodała, że umowa przewiduje też współpracę m.in. w zakresie staży czy praktyk w gminie dla studentów takich kierunków jak ochrona środowiska czy architektura krajobrazu.

Pierwszym zadaniem, planowanym już po podpisaniu umowy, ma być przygotowanie przez naukowców i studentów UO w porozumieniu z samorządem koncepcji ochrony przeciwpowodziowej dla całej gminy Dobrzeń Wielki.

„Już rozpoczęliśmy prace. Jesteśmy na etapie obliczania charakterystycznych przepływów; w tym roku odbyły się też pomiary terenowe na rzekach Mała Panew, Odra i innych ciekach. Jest również tworzona baza danych hydraulicznych. Wszystko to będzie analizowane. Ostateczną wersję koncepcji chcielibyśmy mieć w przyszłym roku” – zapowiedział Wiatkowski.

Wójt Wróbel wyjaśnił PAP, że gmina, którą zawiaduje, ma specyficzne położenie hydrologiczne – znajduje się w widłach Odry i Małej Panwi, a jej teren jest dość płaski. W związku z tym ciągle narażona jest na niebezpieczeństwo zalania. W obu ostatnich dużych powodziach – z roku 1997 i 2010 – gmina Dobrzeń Wielki ucierpiała.

"Jasne wytyczne, jak postępować na wypadek powodzi, znacznie poprawią bezpieczeństwo mieszkańców" - uznał Wróbel.

Rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Stanisław S. Nicieja, obecny przy podpisywaniu umowy zaznaczył, że uczelnie powinny szukać powiązań „nauki z życiem”. „Uniwersytet musi być miejscem, gdzie młodzież zdobywa szeroką humanistyczną wiedzę, ale też tam gdzie się da – być blisko społeczeństwa” – podsumował.

PAP - Nauka w Polsce

kat/ je/ gma/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera