Uczelnie i instytucje

Opole/ Pozytywna opinia PKA o kształceniu na kierunku lekarskim na UO

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej pozytywnie zaopiniowało wniosek Uniwersytetu Opolskiego (UO) o nadanie Wydziałowi Przyrodniczo-Technicznemu uprawnień do prowadzenia kształcenia na kierunku lekarskim na poziomie jednolitych studiów magisterskich – podał Uniwersytet.

Rzecznik Uniwersytetu Opolskiego Marcin Miga powiedział we wtorek PAP, że pozytywna opinia prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej wyrażona została w uchwale. W komunikacie Miga dodał, że wniosek UO zostanie przekazany do Ministerstwa Zdrowia do kolejnego zaopiniowania. „Na podstawie tych dwóch ocen Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podejmie decyzję o udzieleniu zgody na otwarcie na UO kierunku lekarskiego” – poinformował.

Prorektor UO ds. promocji i zarządzania prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak dodała, że pozytywna opinia PKA znaczy, iż instytucja ta „przyjęła bez zarzutów przygotowanie UO do uruchomienia kierunku lekarskiego" - zarówno pod względem kadry, jak również organizacji pracy dydaktycznej, zaplecza, organizacji studiów czy zaplecza klinicznego. „Ta opinia to duży krok do uruchomienia kierunku lekarskiego na naszej uczelni” – zaznaczyła prof. Piątkowska-Stepaniak.

Miga wyjaśnił, że Polska Komisja Akredytacyjna jest niezależną instytucją, działającą na rzecz zapewniania i doskonalenia jakości kształcenia. Podstawowymi celami jej działań jest „dbałość o spełnianie standardów jakościowych przyjętych dla szkolnictwa wyższego, nawiązujących do najlepszych wzorców obowiązujących w europejskiej i globalnej przestrzeni edukacyjnej oraz wspieranie uczelni publicznych i niepublicznych w procesie doskonalenia jakości kształcenia a także budowania kultury jakości”.

UO zabiega o to, by kierunek lekarski był uruchomiony w roku akademickim 2017/2018. Według założeń na I rok studiów na tym kierunku UO mógłby przyjąć 60 studentów. Collegium Medicum, w którym miałyby być prowadzone studia na kierunku lekarskim, ma powstać przy ul. Oleskiej w Opolu. Koszt tej inwestycji obejmującej przebudowę i rozbudowę istniejącego tam obiektu oraz jego wyposażenie, to ponad 41 mln zł.

Wniosek UO o utworzenie kierunku lekarskiego uzyskał już pozytywne opinie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Zdrowia, a potem został skierowany właśnie do Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Teraz ponownie zostanie przesłany do resortu zdrowia który - jak dodała prof. Piątkowska-Stepaniak – oczekuje jeszcze przedstawienie odpowiednio przygotowanej umowy ze szpitalem, który ma stać się z czasem szpitalem klinicznym.

„Jesteśmy w trakcie przygotowania umowy w tej sprawie między Uniwersytetem Opolskim a Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu” – dodała prorektor. Jak zaznaczyła, w związku z tym, iż Wojewódzkie Centrum Medyczne podlega samorządowi województwa, umowa taka zawarta ma być przy akceptacji marszałka województwa.

Podczas wizyty w Opolu na początku kwietnia wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin mówił, że rok akademicki 2017/2018 to realistyczny termin uruchomienia kierunku lekarskiego w Opolu.

Zastrzegł jednak, że warunkiem utworzenia tego kierunku na UO jest właśnie przekazanie szpitala WCM Uniwersytetowi Opolskiemu lub oddanie tej placówki w pieczę UO oraz "połączenie potencjału" UO i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej (PMWSZ) w Opolu i konsolidacja tych uczelni.

Jak podano w wydanym w tej sprawie w kwietniu komunikacie "władze UO i PMWSZ w Opolu zadeklarowały zintensyfikowanie wspólnych działań, które prowadzić będą do osiągnięcia tego celu".

PAP - Nauka w Polsce

kat/ par/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera