Uczelnie i instytucje

Opole/ Pozytywna opinia PKA o kształceniu na kierunku lekarskim na UO

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej pozytywnie zaopiniowało wniosek Uniwersytetu Opolskiego (UO) o nadanie Wydziałowi Przyrodniczo-Technicznemu uprawnień do prowadzenia kształcenia na kierunku lekarskim na poziomie jednolitych studiów magisterskich – podał Uniwersytet.

Rzecznik Uniwersytetu Opolskiego Marcin Miga powiedział we wtorek PAP, że pozytywna opinia prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej wyrażona została w uchwale. W komunikacie Miga dodał, że wniosek UO zostanie przekazany do Ministerstwa Zdrowia do kolejnego zaopiniowania. „Na podstawie tych dwóch ocen Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podejmie decyzję o udzieleniu zgody na otwarcie na UO kierunku lekarskiego” – poinformował.

Prorektor UO ds. promocji i zarządzania prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak dodała, że pozytywna opinia PKA znaczy, iż instytucja ta „przyjęła bez zarzutów przygotowanie UO do uruchomienia kierunku lekarskiego" - zarówno pod względem kadry, jak również organizacji pracy dydaktycznej, zaplecza, organizacji studiów czy zaplecza klinicznego. „Ta opinia to duży krok do uruchomienia kierunku lekarskiego na naszej uczelni” – zaznaczyła prof. Piątkowska-Stepaniak.

Miga wyjaśnił, że Polska Komisja Akredytacyjna jest niezależną instytucją, działającą na rzecz zapewniania i doskonalenia jakości kształcenia. Podstawowymi celami jej działań jest „dbałość o spełnianie standardów jakościowych przyjętych dla szkolnictwa wyższego, nawiązujących do najlepszych wzorców obowiązujących w europejskiej i globalnej przestrzeni edukacyjnej oraz wspieranie uczelni publicznych i niepublicznych w procesie doskonalenia jakości kształcenia a także budowania kultury jakości”.

UO zabiega o to, by kierunek lekarski był uruchomiony w roku akademickim 2017/2018. Według założeń na I rok studiów na tym kierunku UO mógłby przyjąć 60 studentów. Collegium Medicum, w którym miałyby być prowadzone studia na kierunku lekarskim, ma powstać przy ul. Oleskiej w Opolu. Koszt tej inwestycji obejmującej przebudowę i rozbudowę istniejącego tam obiektu oraz jego wyposażenie, to ponad 41 mln zł.

Wniosek UO o utworzenie kierunku lekarskiego uzyskał już pozytywne opinie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Zdrowia, a potem został skierowany właśnie do Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Teraz ponownie zostanie przesłany do resortu zdrowia który - jak dodała prof. Piątkowska-Stepaniak – oczekuje jeszcze przedstawienie odpowiednio przygotowanej umowy ze szpitalem, który ma stać się z czasem szpitalem klinicznym.

„Jesteśmy w trakcie przygotowania umowy w tej sprawie między Uniwersytetem Opolskim a Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu” – dodała prorektor. Jak zaznaczyła, w związku z tym, iż Wojewódzkie Centrum Medyczne podlega samorządowi województwa, umowa taka zawarta ma być przy akceptacji marszałka województwa.

Podczas wizyty w Opolu na początku kwietnia wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin mówił, że rok akademicki 2017/2018 to realistyczny termin uruchomienia kierunku lekarskiego w Opolu.

Zastrzegł jednak, że warunkiem utworzenia tego kierunku na UO jest właśnie przekazanie szpitala WCM Uniwersytetowi Opolskiemu lub oddanie tej placówki w pieczę UO oraz "połączenie potencjału" UO i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej (PMWSZ) w Opolu i konsolidacja tych uczelni.

Jak podano w wydanym w tej sprawie w kwietniu komunikacie "władze UO i PMWSZ w Opolu zadeklarowały zintensyfikowanie wspólnych działań, które prowadzić będą do osiągnięcia tego celu".

PAP - Nauka w Polsce

kat/ par/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera