Do 31 stycznia można się zgłaszać do konkursu "Fizyczne ścieżki"

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wyjazd do Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Rosji, indeks UJ czekają na zwycięzców konkursu „Fizyczne ścieżki” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy powinni przygotować pokaz zjawiska fizycznego, napisać pracę naukową lub esej. Zgłoszenia można przesyłać do 31 stycznia.

Organizatorem konkursu jest Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Jednym z jego patronów medialnych serwis Nauka w Polsce – Polskiej Agencji Prasowej.

Konkurs odbywa się w trzech kategoriach: praca naukowa, pokaz zjawiska fizycznego, esej. Do udziału w pierwszych dwóch kategoriach mogą zgłaszać się indywidualni uczniowie szkół ponadpodstawowych lub 2-3-osobowe zespoły. W kategorii \"esej\" przyjmowane są jedynie zgłoszenia indywidualne.

Zgłoszona do konkursu \"praca naukowa\" może mieć charakter doświadczalny, teoretyczny, obliczeniowy lub konstrukcyjny. Musi być osiągnięciem oryginalnym, a nie opracowaniem jakiegoś znanego problemu. Autorzy \"pokazów fizycznych\" powinni przygotować wykład obejmujący: pokaz doświadczenia fizycznego i wyjaśnienie obserwowanego zjawiska fizycznego. Z kolei zgłoszony do konkursu esej ma ukazywać \"związki fizyki z cywilizacją, w tym innymi gałęziami nauki, filozofią, kulturą, sztuką lub historią\" – głosi regulamin konkursu.

\"Gdy prace są nadsyłane, od razu sprawdzamy je pod względem formalnym, np. czy są kompletne. Natomiast od początku lutego przystępujemy do ich oceny merytorycznej i recenzji naukowych\" – tłumaczy przewodniczący rady programowej konkursu prof. Ludwik Dobrzyński z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

W ostatnim etapie, podczas gali finałowej 13 kwietnia 2013 r. w Instytucie Fizyki PAN w Warszawie, specjalnie zebrana komisja naukowa, wyłoni zwycięzców. Zaproszeni uczestnicy zaprezentują wtedy swoje prace oraz odpowiedzą na pytania związane z ich tematyką.

Na najlepszych czekają nagrody m.in. wyjazd naukowy do Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej pod Moskwą, indeks na Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, udział w Pikniku Naukowym w Warszawie.

\"Niezwykle ważna nagrodą dla finalistów będzie możliwość zaprezentowania swoich prac nie tylko w Centrum Nauki Kopernik, ale również podczas cieszącego się dużą popularnością Pikniku Naukowego\" – podkreśla prof. Andrzej Wiśniewski z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk. \"Zwycięstwo w konkursie może być rozpoczęciem niezwykłej przygody na całe życie, przygody, której partnerem jest największa potęga na świecie – wiedza\" - dodaje.

Prace należy przesyłać do 31 stycznia 2013 r. Organizatorzy czekają na prace nadsyłane drogą elektroniczną (deis@ncbj.gov.pl) lub w tradycyjnej formie (Dział Edukacji i Szkoleń, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, ul. A. Sołtana 7, 05-400 Otwock).

Regulamin konkursu jest dostępny na stronie: http://www.fizycznesciezki.pl/

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Robotnica Formica polyctena. Fot. Marcin Szot

    Kopce mrówek leśnych to "wyspy środowiskowe" dla grzybów

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka o COP29: największe wyzwanie to znalezienie finansowania na działania dot. zmian klimatu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera