Łódzcy studenci budują marsjańskiego robota

Rys. Fotolia
Rys. Fotolia

Drużyna Politechniki Łódzkiej buduje prototyp łazika marsjańskiego, który we wrześniu wystartuje w organizowanych w Polsce European Rover Challenge (ERC) - prestiżowych, międzynarodowych zawodach robotów marsjańskich, skonstruowanych przez zespoły studentów.

ERC to konkurs skierowany do studentów, absolwentów oraz pracowników uczelni. Jest europejską wersją znanych na całym świecie zawodów University Rover Challenge (URC), odbywających się w Stanach Zjednoczonych na pustyni Utah. Zadaniem zespołów jest skonstruowanie robota, który będzie rywalizował w symulowanych zadaniach marsjańskich, czyli nawigacyjnych, geologicznych oraz terenowych.

Zawody odbędą się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu k. Chęcin (woj. świętokrzyskie) w dniach 5-6 września.

Jak poinformowała w poniedziałek PAP Karolina Potempa z biura organizacji zawodów, oceną poszczególnych konkurencji zajmą się specjaliści z sektora kosmicznego, w tym Harrison Schmitt – wybitny geolog, profesor uniwersytecki i były astronauta NASA, który uczestniczył w misji Apollo 17. Wspierać go będą polscy specjaliści w dziedzinie teledetekcji, nawigacji satelitarnej czy geologii planetarnej.

Łódź będzie reprezentować grupa studentów z Politechniki Łódzkiej. Zespół PŁ Raptors będzie rywalizować z 33 drużynami z całego świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Turcji, Bangladeszu czy Indii.

"Na ten moment mamy wykonane prawie wszystkie elementy łazika docelowego, czyli np. korpus, zawieszenie, układ komunikacji, układ napędowy, sterowniki silników, komputer pokładowy, stację bazową, kamery itd. Jest jeszcze kilka elementów w fazie projektu, np. próbnik, chwytak czy nowe zawieszenie" – mówi Mateusz Kujawiński z 7-osobowej drużyny PŁ Raptors.

Potempa zwraca uwagę, że ERC to nie tylko zawody robotów marsjańskich. Oprócz konstrukcji studenckich na dodatkowym torze swoje zastosowanie zaprezentują profesjonalne roboty, wykorzystywane przez wojsko czy policję. W strefie pokazów naukowo-technologicznych zaplanowano m.in. start rakiety, warsztaty robotyczne oraz prezentację humanoida NAO – robota, który chodzi, rozmawia i reaguje na otoczenie.

W ramach spotkania z gośćmi specjalnymi, zorganizowana zostanie również wideo konferencja z Andy Weirem, autorem powieści „Marsjanin”, na podstawie której reż. Ridley Scott zrealizował film z Mattem Damonem w roli głównej. Premiera obrazu zaplanowana jest na jesień tego roku.

Serwis PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych ERC.

PAP - Nauka w Polsce

jaw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Firma AROBS Polska weźmie udział w misji usuwania kosmicznych śmieci

  • Fot. Adobe Stock

    Polskie firmy podpisały porozumienie ws. współpracy dot. satelitarnej obserwacji Ziemi

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera