Zanieczyszczenie powietrza szkodzi zdrowiu psychicznemu dzieci

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Trzy badania wskazały na związek problemów psychicznych u dzieci z zanieczyszczeniami powietrza, np. pochodzącymi z ruchu samochodowego. U dzieci nasilają się m.in. zaburzenia lękowe i skłonności samobójcze.

Na łamach pisma „Environmental Health Perspectives” naukowcy z Cincinnati Children`s Hospital Medical Center i University of Cincinnati opisali kolejne, groźne skutki toksyn zawieszonych w powietrzu.

Odkryli, że krótkotrwałe wystawienie dzieci na działanie takich zanieczyszczeń nasila objawy psychicznych zaburzeń od jednego do dwóch dni później. Badacze zauważyli też, że dzieci żyjące w gorszych dzielnicach mogą być bardziej wrażliwe na skutki działania zanieczyszczonego powietrza. Szczególnie ma to znaczenie dla zaburzeń związanych z lękami i skłonnościami samobójczymi.

„To pierwsze badanie, w którym udało się pokazać związek pomiędzy dziennym poziomem zanieczyszczeń powietrza na zewnątrz i nasilonymi objawami problemów psychiatrycznych, takich jak lęki i skłonności samobójcze” - mówi jeden z autorów publikacji, prof. Cole Brokamp.

„Potrzebne są kolejne badania, aby potwierdzić te wyniki. Mogą one jednak doprowadzić do nowych strategii zapobiegania symptomom związanym z psychicznymi zaburzeniami u dzieci. Fakt, że dzieci z biedniejszych dzielnic silniej doświadczały skutków zdrowotnych zanieczyszczonego powietrza, może oznaczać, że zanieczyszczenia i okolica synergicznie działają na częstość i nasilenie psychiatrycznych symptomów” - wyjaśnia ekspert.

Zespół z Cincinnati Children`s Hospital przeprowadził jeszcze dwa podobne badania opisane w piśmie „Environmental Research”.

Jedno z nich wykazało korelację między wysokim stężeniem zanieczyszczeń pochodzących z samochodów i wyższym poziomem ogólnego niepokoju u dzieci. Wyniki zostały potwierdzone przez badania obrazowe mózgów młodych uczestników projektu. Tą metodą naukowcy wykryli w mózgach dzieci stany zapalne nasilone przy obecności zanieczyszczeń.

Drugie badania wskazało natomiast, że ekspozycja na zanieczyszczenia drogowe na wczesnym etapie życia wyraźnie wiąże się z objawami depresji i niepokoju w wieku 12 lat. Wcześniej taką zależność wykazano u dorosłych.

„Wspólnie badania te dostarczają kolejnych dowodów na to, że działanie zanieczyszczeń powietrza na początku życia i w dzieciństwie może przyczyniać się do depresji, zaburzeń lękowych i innych problemów psychicznych w młodzieńczym wieku. Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te wyniki i odkryć stojące za nimi mechanizmy” - mówi współautor badań dr Patrick Ryan.

Więcej informacji na stronie. (PAP)

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera