Na UMCS powstała aplikacja dla grzybiarzy i miłośników leśnych spacerów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Szeroki zakres informacji dotyczących gatunków grzybów występujących w polskich lasach, przeznaczony dla biologów, miłośników przyrody, grzybiarzy i zwykłych spacerowiczów - zawarto w nowej aplikacji „Grzyby w Polsce”.

Jej twórcami są członkowie dwóch kół naukowych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - SKN Geoinformatyków „GeoIT” (Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej) oraz SKN Biotechnologów „Mikron” (Wydziału Biologii i Biotechnologii). Celem opracowanej przez nich aplikacji jest dostarczanie wiedzy na temat różnych gatunków grzybów, ich lokalizacji oraz związanych z nimi informacji i ciekawostek.

Poza tym, jak zaznaczają sami twórcy, aplikacja ma pomóc w budowaniu świadomości potencjalnego niebezpieczeństwa, jakie mogą nieść za sobą grzyby.

Dane wykorzystane do stworzenia aplikacji pochodziły z wiarygodnych źródeł opartych na wieloletnich badaniach mykologicznych. Studenci z Koła Naukowego Biotechnologów „Mikron” selekcjonowali je, by wyłonić najistotniejsze informacje, kluczowe cechy oraz najlepsze zdjęcia. Natomiast studenci z Koła Geoinformatyków „GeoIT” zajęli się aspektem technicznym, dodając odniesienie przestrzenne do danych opisowych.

Następnie przy użyciu platformy ArcGIS Online młodzi biolodzy stworzyli aplikację Web-GIS, która zawiera interaktywną mapę, przedstawiającą zestawienie wszystkich warstw.

„Przedstawione dane - podkreślili twórcy w przesłanym PAP komunikacie - są zmienne, ponieważ grzyby w swojej formie są nieprzewidywalne. Istotnym elementem projektu było ukazanie korelacji między różnymi zmiennymi, takimi jak lasy, gleby i gatunki grzybów. Te powiązania zostały zobrazowane i można je sprawdzić na stronie z atlasem grzybów".

Aplikacja zawiera nie tylko podstawowe informacje dotyczące występowania różnych gatunków grzybów na terenie Polski, ale także jest zbiorem ciekawostek na temat tej grupy organizmów. Można się z niej dowiedzieć, który grzyb jest najczęstszym powodem zatruć w naszym kraju oraz jak wiele gatunków grzybów jest w Polsce pod ochroną i nie powinno się ich zbierać ani niszczyć.

Można w niej sprawdzić gatunek, przynależność do rodziny, cechy charakterystyczne, łacińską nazwę oraz wskazówki dotyczące miejsca, w którym można danego grzyba szukać. Dodatkowo strona zawiera informacje o lokalizacji lasów w Polsce, podzielonych na kategorie, oraz dane dotyczące nadleśnictw.

„Aplikacja jest przeznaczona dla wszystkich, niezależnie od tego, czy są biologami, entuzjastami grzybów czy uczestnikami grzybobrania” - stwierdzili autorzy projektu. „W praktyce grzybiarze zbierają tylko kilka gatunków. Jeśli nauczysz się dobrze identyfikować kilka rodzajów grzybów, możesz z przyjemnością spacerować po lasach zbierając dary natury” - dodali.

Katarzyna Czechowicz

kap/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 12.06.2018. Zakład Produkcyjny PKN Orlen w Płocku. PAP/Marcin Bednarski

    Orlen rekrutuje studentów i absolwentów uczelni na letnie, płatne praktyki

  • Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT

    Naukowiec ze Szczecina opatentował termoodporną taśmę o właściwościach biobójczych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera