Niemiecki fizyk-noblista wygłosi wykład na Uniwersytecie Łódzkim

20.04.2017. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki prof. Klaus von Klitzing. PAP/Tytus Żmijewski
20.04.2017. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki prof. Klaus von Klitzing. PAP/Tytus Żmijewski

Niemiecki fizyk, laureat Nagrody Nobla za odkrycie kwantowego efektu Halla prof. Klaus von Klitzing wygłosi w środę wykład rektorski na Uniwersytecie Łódzkim. Tematem wystąpienia będą systemy fotowoltaiczne w kontekście zapobiegania katastrofie klimatycznej.

Ekspert w dziedzinie fizyki kwantowej wystąpi w Pałacu Biedermanna przy ul. Franciszkańskiej 1/5.

Naukowiec w 1985 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie kwantowego efektu Halla. Jest dyrektorem i członkiem rady naukowej Instytutu Badań Ciała Stałego im. Maxa Plancka w Stuttgarcie oraz członkiem Narodowej Akademii Nauk.

Wykład "Solar Energy: Can Photovoltaic Prevent Climate Catastrophe?" będzie dotyczył głównie roli energii słonecznej i systemów fotowoltaicznych w walce ze zmianami klimatycznymi.

Wykłady Rektorskie na Uniwersytecie Łódzkim organizowane są od ponad 10 lat. Do ich wygłaszania zapraszane są uznane postacie życia naukowego i społecznego, których dorobek zwykle ma charakter interdyscyplinarny i wykracza poza mury uczelni. Dzięki temu wykłady są atrakcyjne dla szerokiego audytorium, co gwarantuje ciekawe dyskusje i wymianę poglądów.

Do tej pory wśród zaproszonych prelegentów znalazło się dwóch laureatów Nagrody Nobla - z 2020 roku w dziedzinie fizyki prof. Roger Penrose oraz z 2022 roku w dziedzinie fizjologii i medycyny - prof. Svante Pääbo.(PAP)

Nauka w Polsce,  Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Popularyzator Nauki 2024 - zwycięzców poznamy już 11 grudnia

  • Fot. materiały prasowe

    National Geographic Polska: im lepiej rozumiemy świat, tym skuteczniej możemy o niego zadbać

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera