Nauka dla Społeczeństwa

28.04.2024
PL EN
05.01.2023 aktualizacja 05.01.2023

UW: Ponad 813 tys. dolarów na rozwój technologii mRNA dla spółki spin-off UW ExploRNA Therapeutics

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Dofinansowanie w wysokości ponad 813 tys. dolarów z Fundacji Billa i Melindy Gatesów otrzymali na dalszy rozwój autorskiej technologii modyfikacji mRNA badacze ze spółki spin-off UW ExploRNA Therapeutics - przekazało w środę biuro prasowe Uniwersytetu Warszawskiego.

ExploRNA Therapeutics jest spółką spin-off Uniwersytetu Warszawskiego. Została założona w 2019 roku przez prof. Jacka Jemielitego, dr hab. Joannę Kowalską i Marka Baranowskiego z UW, we współpracy z naukowcami z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: prof. Jakubem Gołąbem i prof. Dominiką Nowis.

Dofinansowanie w wysokości ponad 813 tys. dolarów z Fundacji Billa i Melindy Gatesów ma być wykorzystane do weryfikacji opracowanej przez badaczy technologii polegającej na modyfikacji końca 5’ mRNA pod kątem jej zastosowań w leczeniu m.in. chorób wirusowych i nowotworowych.

"Przyznanie grantu świadczy o tym, że jako spółka spin-off z Polski zostaliśmy zauważeni przez globalną organizację i nasze dotychczasowe wyniki zostały docenione" – powiedział cytowany w komunikacie UW prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii UW, prezes spółki ExploRNA Therapeutics. Wyraził nadzieję, że jest to pierwszy krok do tego, aby ta technologia modyfikacji mRNA mogła zostać użyta w terapiach mRNA.

Podano, że projekt realizowany we współpracy z Fundacją Billa i Melindy Gatesów będzie trwał 14 miesięcy. W ramach grantu ExploRNA Therapeutics będzie współpracować z kanadyjską firmą Acuitas, która specjalizuje się w produkcji systemów dostarczania leków zawierających kwasy nukleinowe na bazie nanocząstek lipidowych. Dzięki nim - jak podało UW - szczepionki są w stanie wniknąć do komórek organizmu.

Celem spółki jest badanie skuteczności terapeutycznej nowych rozwiązań dotyczących modyfikowanego mRNA i wdrażanie ich w leczeniu. "Technologia modyfikacji mRNA opracowana przez badaczy pozwala zmniejszyć dawkę mRNA w szczepionce, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie skutków ubocznych terapii oraz obniżenie kosztów wytworzenia szczepionki" - podkreślono w informacji przesłanej przez UW.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024