Trzy nowe gatunki jaskrów zidentyfikował na Pomorzu Zachodnim w okolicach Darłowa dr hab. Adam T. Halamski z Instytutu Paleobiologii PAN. Nowe gatunki: jaskier Amalasunty, jaskier Gryfitów i jaskier darłowski, nazwano m.in. na cześć królowej Ostrogotów i pomorskiego rodu Gryfitów.
W Arboretum w Wojsławicach znajduje się największa w Europie kolekcja liliowców. Podziwiać można niemal 4 tys. odmian i gatunków tych roślin. Nadchodzący weekend może ostatnią szansą na podziwianie ich w pełnym rozkwicie.
Wiele kwiatów, które są dostępne w kwiaciarniach może znaleźć swoje miejsce na talerzu. Mogą być z powodzeniem m.in. dodawane do sałatek, dań mięsnych czy jako składniki ciast - mówił dr n. med. Sławomir Dudek z Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego zachęca do przystąpienia do akcji liczenia kwiatów na drzewach. Ma to pomóc w oszacowaniu ilości produkowanego pyłku/nektaru, np. z jednostki powierzchni lasu.
Rośliny okrytonasienne przetrwały wymieranie dinozaurów bez większego uszczerbku, a następnie zdominowały ziemską florę – informują naukowcy na łamach pisma „Biology Letters”.
Kwitnącą kolekcję liliowców, liczącą prawie 16 tys. roślin, można od soboty oglądać w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi. Najwięcej roślin tego gatunku zakwita właśnie w lipcu.
Małe białko pomaga kwiatom rozwijać się prawidłowo i w odpowiednim czasie – informują naukowcy na łamach tygodnika „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
Zawilec, wawrzynek wilczełyko, przebiśnieg czy śnieżyca wiosenna są jednymi z najwcześniej kwitnących roślin. Cieszą oczy, ale trzeba na nie uważać, gdyż bywają niebezpiecznie trujące - ostrzega przedstawiciel RDLP w Krośnie.
Na Podkarpaciu nieco wcześniej niż w poprzednich latach zakwitły zimowity jesienne. Nazwa kwiatów, wyglądem przypominających krokusy, pochodzi od "zimy witania". Najlepiej rosną one na koszonych przynajmniej raz w roku łąkach.
Rośliny kwiatowe (okrytonasienne) pojawiły się na Ziemi ok. 140 mln lat temu. Naukowcom udało się wirtualnie zrekonstruować wygląd skromnego przodka wszystkich kwiatków. Wyniki badań ogłoszono w "Nature Communications".