mat. prasowe AGH, UMK

Narzędzie sprzed 27 tysięcy lat przebadane tomografiem

Fragment poroża jelenia odkryty w jaskini Biśnik najpewniej służył 27 tys. lat temu jako tłuczek do obróbki krzemienia. Tomografia komputerowa pozwoliła naukowcom na analizę zniszczeń wynikających z użytkowania przedmiotu, a na podstawie skaningu laserowego odtworzono jego pierwotny kształt.

  • Kraków/ Studenci AGH będą inwentaryzować zabytki w Pafos na Cyprze

    Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej będą inwentaryzować Park Archeologiczny w Pafos - tegorocznej Europejskiej Stolicy Kultury i miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - poinformowała w środę PAP rzeczniczka prasowa AGH Anna Żmuda-Muszyńska.

  • Cyfronet AGH zaprasza na Dzień Otwarty z okazji swojego 40-lecia

    Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH organizuje w poniedziałek 25 listopada Dzień Otwarty. Jest on organizowany w ramach obchodów czterdziestolecia tej placówki.

  • Foto: Fotolia

    Rektor AGH: niż demograficzny szansą na bardziej elitarne kształcenie

    Jeśli państwo w czasie niżu demograficznego nie zmniejszy nakładów na szkolnictwo wyższe, jest szansa na przejście od kształcenia masowego do bardziej elitarnego - uważa rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prof. Tadeusz Słomka.

  • Foto: Fotolia
    Technologia

    Powstało Laboratorium Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii AGH

    Nowoczesne Laboratorium Edukacyjno-Badawcze Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii AGH powstało w Miękini k. Krzeszowic w Małopolsce. Koszt inwestycji to ponad 6,6 mln zł, z czego ponad 4,6 mln zł pochodziło ze środków Unii Europejskiej.

  • Min. Kudrycka: wydarzenia z Krakowa gorzkim ostrzeżeniem

    Bolesne wypadki z Krakowa powinniśmy wszyscy potraktować jako gorzkie ostrzeżenie – napisała minister nauki Barbara Kudrycka w liście do rektora AGH prof. Tadeusza Słomki. Podczas juwenaliów licealiści zaatakowali pięciu studentów i pracownika naukowego AGH.

  • Interferogram - obraz wytworzony z radarowych danych satelitarnych, który służy do analizy deformacji terenu. Interferogram
wyznaczony z danych Europejskiej Agencji Kosmicznej. Źródło:  www.satim.pl
    Technologia

    Deformacje terenu śledzone z satelitarnych radarów

    Powstawanie osuwisk czy osiadanie terenu można monitorować dzięki radarowym danym uzyskiwanym z satelitów. Informacje o nawet kilkumilimetrowych zmianach w wysokości danego terenu opracowuje spin-off z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.

  • Studenci z krajów rozwijających się na AGH

    30 młodych badaczy z prawie 20 krajów rozwijających się rozpoczyna studia w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Uczelnia oficjalnie zainaugurowała kolejną edycję programu stypendialnego AGH – UNESCO.

  • Prof. Józef Dubiński doktorem honoris causa AGH

    Prof. Józef Dubiński, naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, otrzymał w piątek doktorat honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Najpopularniejsze

  • 06.08.2021. Prof. dr hab. Justyna Olko – historyczka, socjolingwistka i antropolożka; dyrektorka Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. PAP/Albert Zawada

    Prof. Olko: możemy mieć kilka języków ojczystych, w tym też te lokalne i oficjalnie nieuznane

  • Dzięki polskim badaczom można zobaczyć komórki oka, które właśnie coś widzą

  • Warszawa/ Zainaugurowano trzy polskie projekty Teaming for Excellence

  • Cykl "Zapytaj fizyka" ma już dekadę; rocznicowa debata - już 25 lutego na FUW

  • Lekarz trycholog: mamy dwa nowe obiecujące leki przeciwko łysieniu

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: w dekarbonizacji europejskiej gospodarki wykorzystanie wodoru nie przekroczy 10 proc.

  • Egipt/ Odkryto grobowiec faraona Totmesa II; pierwsze takie odkrycie od ponad 100 lat

  • Nadaktywne neurony objawem starzenia się nicienia

  • Zmiany klimatyczne zagrażają globalnej produkcji kakao

  • Przyjmowanie witaminy E w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko alergii na orzeszki ziemne u dzieci

Fot. Adobe Stock

Dr hab. Mastalerz-Migas: w tym sezonie grypa uderza z ogromną siłą

Epidemia grypy w poszczególnych sezonach przebiega falami – w jednym zakażeń jest mniej, w innym więcej. W tym sezonie mamy „armagedon”. I choć wydaje się, że fala zakażeń zaczyna opadać, to do końca epidemii wciąż daleko – powiedziała konsultant krajowa medycyny rodzinnej dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera