Fot. Adobe Stock

Rzeszów/ Uniwersytet Rzeszowski podpisał umowę o współpracy z UNHCR

Uniwersytet Rzeszowski podpisał umowę o współpracy z Biurem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców (UNHCR). Naukowcy przeprowadzą badania dotyczące sytuacji uchodźców w podkarpackich gminach. Zaproponują rozwiązania, które pozwolą im lepiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

  • Rzeszów, 03.01.2022. Jeden z budynków Uniwersytetu Rzeszowskiego, 3 bm. (dd/doro) PAP/Darek Delmanowicz

    Profesor Adam Reich nowym rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego

    Uniwersytet Rzeszowski ma nowego rektora. Został nim profesor dr hab. nauk medycznych Adam Reich. Zastąpi prof. Sylwestra Czopka, który był rektorem UR przez dwie i pół kadencji. Uniwersytet jest na drodze do doskonałości – stwierdził obecnie urzędujący rektor.

  • Fot. Adobe Stock

    Rzeszów/ Uniwersytet Rzeszowski uruchamia nowy kierunek, rozpoczęła się rekrutacja na psychologię

    Uniwersytet Rzeszowski uruchamia studia na kierunku psychologia. Uczelnia otrzymała zgodę resortu nauki. W środę rozpoczęła się rekrutacja, która potrwa pięć dni.

  • 3.01.2022. Hol Uniwersytetu Rzeszowskiego. PAP/Darek Delmanowicz

    W poniedziałek znane będą wyniki rekrutacji na Uniwersytet Rzeszowski

    Zakończyła się pierwsza tura rekrutacji w Uniwersytecie Rzeszowskim (UR). W systemie rekrutacyjnym zarejestrowało się ponad 17,6 tys. osób. Najbardziej oblegany był kierunek lekarski. Kandydaci poznają wyniki w poniedziałek - poinformowała PAP Joanna Wilk z biura promocji UR.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Podkarpackie/ Naukowcy z UR opracowali innowacyjną metodę wytwarzania bionawozu

    Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego opracowali innowacyjną metodę wytwarzania bionawozu. Do jego powstania wykorzystują m.in. odpady komunalne i dżdżownice kalifornijskie.

  • 28.12.2022. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek (P) oraz rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwester Czopek (L) podczas podpisania umowy w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, 28 bm. Porozumienie podpisano pomiędzy Województwem Podkarpackim a Uniwersytetem Rzeszowskim o zmianie organu tworzącego Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie czyli o przejęciu prowadzenia szpitala przez UR. PAP/Darek Delmanowicz

    Minister Czarnek: Uniwersytet Rzeszowski jest wzorcową placówką

    Uniwersytet Rzeszowski jest wzorcową placówką, która działa na rzecz uzupełnienia kadry lekarskiej w Polsce – powiedział w Rzeszowie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zaznaczył, że w Polsce brakuje kilkudziesięciu tysięcy lekarzy i jedynym sposobem jest zwiększenie liczby studentów.

  • 28.12.2022. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek (L-góra), minister zdrowia Adam Niedzielski (P-góra), wojewoda podkarpacki Ewa Leniart (C-góra), marszałek województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl (L-dół), rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. dr hab. Sylwester Czopek (C-dół) i wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch (P-dół) podczas podpisania umowy w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. PAP/Darek Delmanowicz

    Podkarpackie/ Od stycznia 2023 r. Uniwersytet Rzeszowski będzie prowadził szpital nr 1 w Rzeszowie

    Uniwersytet Rzeszowski od 1 stycznia 2023 r. będzie organem prowadzącym dla Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie. Dzięki temu uczelnia będzie mogła m.in. rozwijać kierunek lekarski.

  • Fot. Adobe Stock

    Rzeszów/ Uniwersytet Rzeszowski organizuje kurs języka polskiego i cykl szkoleń dla obywateli Ukrainy

    Ukraińscy uchodźcy w Polsce mogą wziąć udział w bezpłatnym kursie języka polskiego, który umożliwi swobodną komunikację i w cyklu szkoleń, które pozwolą zrozumieć m.in. funkcjonowanie różnych instytucji w Polsce i przybliżą wiedzę o naszym kraju. Szkolenia organizuje Uniwersytet Rzeszowski.

  • Fot. Adobe Stock

    Rzeszów/Dodatkowe ponad 1,5 mln zł na prace badawcze podkarpackich naukowców

    Trzy projekty z Politechniki Rzeszowskiej i dwa z Uniwersytetu Rzeszowskiego otrzymały dofinansowanie na łączną kwotę ponad 1,5 mln zł. Pieniądze pochodzą z oszczędności w ramach Programu grantowego, który prowadzi Podkarpackiego Centrum Innowacji.

  • Fot. Fotolia
    Student

    Rzeszów/ Pierwsi studenci-uchodźcy z Ukrainy ukończyli na uniwersytecie kurs jęz. polskiego

    30 studentów z Ukrainy, posiadających status uchodźcy, ukończyło na Uniwersytecie Rzeszowskim (UR) pierwszy etap intensywnego kursu języka polskiego. Oficjalne rozdanie świadectw ma się odbyć we wtorek, podczas Święta Centrum Polonijnego UR.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Znamy finalistów XX edycji konkursu Popularyzator Nauki

  • Po 10 latach w nauce zostaje połowa naukowców, po 20 latach - jedna trzecia

  • W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy

  • Ekspert: nie korzystamy w pełni z potencjału programu Horyzont Europa

  • Sposoby na wzmocnienie odporności: sen, dieta i aktywność fizyczna

  • Fot. Adobe Stock

    Dane ze starych sond kosmicznych pomogą nowej misji do Wenus

  • Chile/ Montaż 8,4-metrowego zwierciadła kończy pracę nad teleskopem z największym aparatem cyfrowym

  • Nowy bioplastik w oceanie rozkłada się szybciej od papieru

  • Polityczna polaryzacja szkodzi zdrowiu

  • Poznano płciowe różnice rozwijających się ludzkich zarodków

Birdwatcherzy w Polsce obserwujący mewę ochocką Larus schistisagus (niepotwierdzona przez Polską Komisje Awifauny; Gdańsk, grudzień 2016), fot. Marcin Sołowiej

Tłumy z lornetkami: Co przyciąga ptasiarzy do rzadkich gatunków?

W ostatnich latach wśród obserwatorów ptaków nastąpił wzrost zainteresowania ptakami reprezentującymi rzadkie gatunki. Może on być związany z rosnącą popularnością hobby oraz błyskawicznym rozprzestrzenianiem się informacji o rzadkich obserwacjach dzięki mediom społecznościowym - informują badacze, którzy analizowali to zjawisko.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera