Naukowcy: Trening mózgu zmniejszy łakomstwo

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Naukowcy wierzą, że trening mózgu może uchronić nas przed niekontrolowanym objadaniem się. Specjaliści z uniwersytetów Exeter, Cardiff i Bristol już rozpoczęli prace nad opracowaniem treningu mózgu, który pozwoli zmniejszyć ilość spożywanego jedzenia.

Eksperci twierdzą, że badania dostarczają coraz więcej dowodów na to, że łakomstwo i przyrost masy ciała połączone są z częścią mózgu, która związana jest m.in. z motywacją.

"Nasze badania mają istotny znaczenie dla zrozumienia tego, w jaki sposób ludzie stają się otyli, a tym samym, w jaki sposób mogą schudnąć" - komentuje prace naukowe dr John Parkinson z Bangor University of Psychology.

Podobne testy prowadzone są na przykładzie osób uzależnionych od alkoholu i hazardu.

"Nikt nie wybiera otyłości, a te badania pokazują, że nasze świadome myśli nie do końca są odpowiedzialne za przejadanie się. Zdecydowanie większy wpływ na nasz mózg mają zdjęcia i obrazy wysokokalorycznych potraw i przekąsek, które wysyłają sygnał do ośrodków motywacyjnych mózgu wywołując nadmierny apetyt" - dodaje dr John Parkinson.

Dr Natalia Lawrence z Uniwersytetu w Exeter, autorka badań, przyznaje, że te eksperymenty mogą dać również odpowiedź na pytanie, dlaczego niektórzy są bardziej skłonni do łakomstwa od innych. Badania dowiodły, że osoby o niskiej samokontroli, które są stale atakowane obrazami produktów spożywczych, mogą wykazywać również większą skłonność do nadwagi.

"Jesteśmy w trakcie tworzenia programu komputerowego, który - mamy nadzieję - będzie przeciwdziałał skutkom tej wysokiej wrażliwości na sygnały związane z ciągłym oglądaniem jedzenia. Mamy nadzieję, że poprzez trening mózgu reakcje na te sygnały będą znacznie mniejsze" - informuje dr Natalia Lawrence. (PAP)

mdn/ tom/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera