Archeolodzy z UW zbadali kurhan sprzed 2,5 tys. lat

PAP © 2012 / Tomasz Wojtasik
PAP © 2012 / Tomasz Wojtasik

Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego zakończyli wykopaliska na cmentarzysku kurhanowym z wczesnej epoki żelaza, odkrytym w lasach koło warmińskiej wsi Samławki. W przyszłości ma tam powstać park archeologiczny, który będą mogli zwiedzać turyści.

O zakończeniu badań cmentarzyska z V-IV wieku p.n.e. poinformowała PAP w poniedziałek Agnieszka Jaremek z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Grupa pracowników i studentów tej uczelni odkryła sześć kurhanów w głębi lasów Nadleśnictwa Mrągowo, położonych na południe od Samławek.

Nekropolia pochodzi z wczesnej epoki żelaza i należała do zachodniego odłamu Bałtów. Składa się z sześciu usypanych z ziemi i kamieni kopców o średnicy 10 m i 1,5 m wysokości. W tym sezonie wykopaliskowym archeolodzy przebadali pierwszy z tych kurhanów.

"Po usunięciu wierzchniej warstwy ziemi odkryliśmy monumentalny krąg kamienny, wewnątrz którego znajdowała się komora grobowa zawierająca pochówki ciałopalne. Szczątki były składane w glinianych popielnicach, rozmieszczonych na kwadratowym bruku i przykrytym obstawą kamienną w formie kopuły" – powiedziała Jaremek.

Na cmentarzysku przeprowadzono prace dokumentacyjne z użyciem technik fotogrametrycznych i skaningu laserowego. Umożliwi to trójwymiarową wizualizację konstrukcji i zawartości kurhanu, co pozwoli na pełną rekonstrukcję wnętrza kopca.

Warszawscy archeolodzy zamierzają stworzyć w tym miejscu park archeologiczny, który zostanie udostępniony do zwiedzania turystom. Plany przedstawili wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków w Olsztynie, od którego zależy ostateczna decyzja w tej sprawie.

W październiku wrócą na cmentarzysko, żeby zrekonstruować przebadany kurhan. "Chcemy zaprezentować go w formie otwartego grobowca, a nie usypanego ponownie kopca" – wyjaśniła Jaremek. Jak dodała w kolejnych sezonach zostaną przebadane i zrekonstruowane pozostałe leśne kurhany.

Zdaniem Stanisława Warpechowskiego z Nadleśnictwa Mrągowo, w przyszłości koło Samławek powinna powstać tzw. leśna ścieżka dydaktyczna, która umożliwi turystom zwiedzanie zrekonstruowanego cmentarzyska i okolicznych lasów.

"To pierwsze kamienne kręgi i kurhany odkryte w naszych lasach, dlatego warto je odpowiednio wyeksponować" – uznał Warpechowski. Jak zastrzegł wymagać to będzie jednak odpowiedniego zabezpieczenie zabytku, które uchroni go przed dewastacją.

PAP - Nauka w Polsce

mbo/ hes/ krf/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Prof. Andrzej Friszke. 23.06.2021. PAP/Albert Zawada

    Prof. Andrzej Friszke: wątpię, by Polska się mogła obronić, gdyby walczyła w 1939 roku tylko z Niemcami

  • Fot. PAP/CAF

    85 lat temu Związek Sowiecki zaatakował walczącą z Niemcami Polskę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera