Sympozjum o Egipcie przed piramidami w Poznaniu

W piątek 21 czerwca rozpoczęła się w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu konferencja, w której bierze udział kilkadziesięcioro naukowców z Polski, Austrii, Wielkiej Brytanii, Izraela, Stanów Zjednoczonych. Obrady w ramach spotkania "Delta Nilu jako centrum wymiany kulturowej pomiędzy Górnym Egiptem a południowym Lewantem w 4 tysiącleciu p.n.e" potrwają do soboty.

Głównym celem konferencji jest zaprezentowanie rezultatów projektu finansowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, który jest realizowany przez dr Agnieszkę Mączyńską z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Archeolog bada relację między mieszkańcami Delty Nilu, Górnego Egiptu oraz południowego Lewantu w IV tysiącleciu p.n.e. na podstawie materiałów uzyskanych podczas wykopalisk na stanowisku Tell el-Farcha.

Dodatkowo ważnym elementem projektu jest wskazanie roli, jaką Delta Nilu odgrywała w tych relacjach, a także wpływu, jaki wywierała na procesy zjednoczenia kulturowego i politycznego państwa egipskiego. W projekcie współuczestniczą badacze z kilku ośrodków na świecie, stąd ich obecność na sympozjum w Poznaniu.

Konferencja zbiega się z piętnastą rocznicą badań archeologicznych polskiej misji w Tell el-Farcha. Z tego względu organizatorzy przeznaczyli więcej miejsca na podsumowania prezentacji tych wykopalisk.

Wstęp na referaty w ramach sympozjum jest bezpłatny. Wszystkie wystąpienia są wygłaszane w języku angielski. Ich publikację przewidziano na luty 2014 roku. Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny w internecie pod adresem.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

  • 27.06.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższegoMaciej Gdula. PAP/Albert Zawada

    Gdula: liczę na szybkie rozpatrzenie przez NSA sprawy Instytutu Filozofii i Socjologii PAN

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera